bunu yaparak mezuniyet sonrası istihdam oranı artar

Felaket

Member
Daha da iyisi, güç dengesini tersine çevirenler, öğrenci-işçiler, yani “para kazanmayı” ilk sıraya koyanlar: burada mezuniyetten on iki ay sonra işe alınma şansı diğerlerine göre %35,1 daha yüksek. mezunlardan. Merak etmeyin, bunu içeri koyacağız

Gerçek işler ve “tuhaf işler” arasında çoğu üniversite öğrencisi meşgul oluyor

Bu, 2022 mezunlarından oluşan sınıfın mezuniyetten bir yıl sonra iş piyasasına yerleştirme açısından ne kadar para topladığını tam olarak araştıran en son AlmaLaurea raporuyla ortaya çıktı. Dahası, çifte bağlılığın giderek yaygınlaştığının sinyalini veriyor. Skuola.net portalı tarafından gerçekleştirilen bir analiz, yalnızca ikinci seviye kurslardan (iki yıllık ve tek aşamalı kurslar) mezunlara, yani iş dünyasına en çok öngörülen kurslara odaklandı ve toplamın %64'ünün – yaklaşık 3 kişiden 2'si üniversite yıllarında bir tür ücretli faaliyette bulunmuştu. Neredeyse tamamı (mezunların çoğunluğunun %49,8'i), beklendiği gibi, aralıklı veya yarı zamanlı olarak çalışıyor: %30,3'ü ara sıra veya mevsimlik işlerde çalışıyor, %19,5'i yarı zamanlı. Ancak tam zamanlı çalışanların da ihmal edilemeyecek bir payı (%14,3) var.

Spor Bilimleri ile Eğitim ve Öğretim işe daha fazla yöneliyor

Ancak akademik alanda sıklıkla olduğu gibi, eğitim yolunuzun çeşitli yönlerini geliştirmek için sizi diğerlerinden daha iyi hazırlayan yollar vardır. Çalışmalar ve iş arasındaki uyumluluk durumunda, her şeyden önce, iki şeyi paralel olarak takip etmeyi en çok teşvik eden (veya buna izin veren) görünen iki öğretim alanı vardır: Motor ve Spor Bilimleri ile Eğitim ve Öğretim. Her iki durumda da, on öğrenciden sekizinden fazlası, sırasıyla %87,8 ve %83,5 ile üniversitede çalışmıştır. Üstelik bunlar aynı zamanda en azından bir süreliğine tam zamanlı çalışan öğrenci oranının en yüksek olduğu alanlardır: Eğitim ve Öğretim kurslarında bu oran %30,6, Motor Bilimleri durumunda ise %25,3'tür.

Sanat ve Tasarım (%72,8), Siyasal-Sosyal ve İletişim (%71,7), Dilbilim (%71,1), Psikoloji (%70,2) sektörlerindeki öğrencilerin çalışma tutumları da oldukça iyi. ve Ekonomik (%70,1). Bununla birlikte, yalnızca mezuniyet hedefine en çok odaklananlar Endüstri ve Bilişim Mühendisliği'ne kayıtlı olanlar gibi görünüyor: burada 2022 mezunlarının yarısından biraz fazlası, daha kesin olarak %53,5'i, arkalarında her türlü iş tecrübesine sahipti. üniversite döneminde gerçekleştirilen tipoloji. Tıp-Sağlık, Eczacılık ve Bilim sektörlerindeki fakülteler de çalışmalara özel bir yoğunlaşma talep ediyor gibi görünüyor; mezunların sırasıyla yalnızca %55'i ve %55,5'i çalışma hayatının tadını almıştı.

Çalışmanın üstlenilen çalışmalarla tutarlı olduğu durumlarda

Ancak daha da iyisi, diploma kursunuzda okuduğunuz konularla mümkün olduğunca tutarlı bir işte üniversiteye eşlik edebilmek olacaktır. Yeterliliği aldıktan sonra gerçekleştireceğiniz görevlerin pratiğini yapmaya başlamak. Bu durumda, bunu başarabilenlerin sayısı çok daha azdır: ortalama olarak “çalışan” üniversite öğrencilerinin üçte biri, yani toplamın %35,9'u.

Ancak bu son durumda bile bazı ayrımların yapılması gerekmektedir. Çünkü durumun tam tersi olduğu alanlar var ve öğrenimleri sırasında istihdam edilenlerin büyük çoğunluğu akademik yollarına uygun faaliyetler yürütüyor. Ve bir kez daha sınıfın birincisi Motor ve Spor Bilimleri ile Eğitim ve Öğretim oldu; burada 10 mezundan 7'sinden fazlası (sırasıyla %71,7 ve %71,5) işverenlerin kapısını çaldıkları CV'ye eklemeyi başardı. üniversitede okuduklarının somut uygulamaları. Böyle bir şeyin olduğu tek yer. Bundan sonra en “tutarlı” çalışanların bulunduğu üçüncü alanı bulmak için Bilgi Teknolojileri ve BT Teknolojileri'nin %56,1'ine inmeniz gerekiyor. Ancak Hukuk ve Psikoloji sektörleri eğitim ve iş arasında en düşük tutarlılık oranlarına sahip olup, bu sektörler yeterlilikle birlikte dikkate alınması gereken ciddi bir iş geçmişine sahip mezunlar arasında %18,9 ve %14,2'de kalmaktadır.

“Bir zamanlar üniversitede çalışmak ve okumak olumsuz bir durum olarak görülürken, bugün çelişkili bir şekilde avantaja dönüşüyor. Aslına bakılırsa, derecenin bir aday için gerekli becerilerin yalnızca bir parçası olduğu giderek daha karmaşık hale gelen iş dünyasında, akademik yolu yavaşlatsa veya ayak uydurmak için daha fazla kararlılık gerektirse de öğrenim sırasında iş deneyimine sahip olmak, Yeterliliği aldıktan sonra nasıl iş bulacağınızı öğrenmek açısından çok önemlidir. Elbette deneyimlerin akademik yolla tutarlı olması daha iyi olurdu. Bununla birlikte, “konunun dışına çıkmak” bile, her iş için iyi olan, çok istenen sosyal becerilerin, çapraz becerilerin geliştirilmesinde hâlâ faydalı olabilir.”Skuola.net'in yöneticisi Daniele Grassucci de öyle.