BMW, 900 Binden Fazla Arabasını Geri Çağırdı

bencede

New member
Alman araba devi BMW, şu an için ABD özelinde lakin dünyadaki tüm müşterilerini ilgilendirme potansiyeli olan bir açıklama yaptı. Şirket tarafınca yapılan açıklamalarda, ABD’de satılan 900 binden çok araba geri çağrıldı. bu biçimde bir karar alınmasının sebebi, motor aksamında yer alan bir modülün kısa devre yapabilecek olması. BMW, araçların denetim edilmesi gerektiğini, aksi takdirde motor yangınlarına niye olabileceğini söylüyor.

Aslına bakacak olursak kelam konusu modül, BMW’ye geçtiğimiz senelerda da sorun çıkardı. Çünkü 2017 ve 2019’da tıpkı kesim ile ilgili açıklamalarda bulunan şirket, o devirde de araçlarını denetim etmişti. Birebir modül, birkaç yıllık süreçte bir daha arıza çıkarmış üzere görünüyor. Hatta şirketin geri çağırma programına aldığı birtakım araçlar, yeni kararla üçüncü kere denetim edilmiş olacak.

Aracınız 2006-2013 yılları içinde üretildiyse dikkat edilmesi gerekiyor

Şirket tarafınca yapılan açıklamalara bakılırsa motorda yangına yol açabilecek kesim, 2006 ila 2013 model aralığındaki araçlarda kullanıldı. Bu modül 3 serisi, 5 serisi, X3, X5 ve Z4 modellerde yer alıyor. BMW’ye bakılırsa denetim edilmesi gereken arabaların sadece yüzde 1’lik kısmında sorun tespit edilecek ve gerekli düzeltme yapılacak.

BMW’nin geri çağırma programı şu an için sırf ABD özelindeymiş üzere görünüyor. Çünkü BMW Türkiye’nin internet sitesi ile toplumsal medya hesaplarına baktığımızda, mevzuyla ilgili rastgele bir açıklama olmadığını görüyoruz. Pekala bu durumda, ülkemizdeki BMW sahipleri ne yapmalı?

BMW tarafınca yapılan açıklamaya nazaran yangına yol açabilecek sorunun ana sebebi, parçayı üreten tedarikçi şirket. Şirkete bakılırsa kelam konusu modül, olması gerektiği üzere üretilmedi. Firmanın dünyanın dört bir yanında üretim tesisi bulunduğunu düşündüğümüzde, Türkiye’deki müşterilerin bu sıkıntıdan etkilenme mümkünlüğü düşük üzere duruyor. Fakat bir daha de önlemli olmakta yarar var. Yetkili servisle görüşmek, en yanlışsız sonuca ulaşmanızı sağlayabilir…