bir daha asla lise diploması almak için “üç yıl bir arada” ve “eğitim turizmi”

Felaket

Member
Artık lise bitirme sınavları için özel olarak oluşturulmuş sınıflar yok

Aslında, Skuola.net uzman portalının inceleme fırsatı bulduğu kararnamenin taslaklarında şunu okuduk: “Halihazırda özel bir kurumda faaliyet gösteren her bir eğitim kursu için birden fazla teminat terminal sınıfının etkinleştirilmesine izin verilemez. okul” . Çeviri: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan yeterlilikler verebilen eğitim merkezlerinin, mevcut sınıflara paralel beşinci sınıflar oluşturması, zorluk yaşayan onlarca öğrenciyi sadece eğitim amacıyla devlet okullarına göndermesi artık mümkün olmayacak. Sınavlar. devlet sınavları.

Bu, verilerle de desteklenen bir baskıdır. Bu “tuhaf” olguda son zamanlarda belirgin bir büyüme görenler var. Tuttoscuola'nın hazırladığı rapora göre, özel kurumlarda dördüncü sınıfların üst sınıflarına kayıtlı öğrenci sayısı 2015'ten bu yana neredeyse sabit kalırken (her yıl yaklaşık 18 bin öğrenci), beşinci sınıflarda ise gerçek bir artış yaşandı. patlama: 2016'da yaklaşık 35 bin üye varsa – her halükarda dördüncü üyeden çok daha fazla, ki bu zaten biraz yersiz – 2019'da zaten 40 bin olmuşlardı ve 2020'de daha da büyüdüler (45 bin) ), 2022'de 50 bin rekoruna ulaştı. Dördüncüden beşinciye üstel bir artışla, yedi yıl önceki +%92'den +%166'ya çıkan okul yılı yeni sona erdi. Antenleri yükseltmeden edemeyen istatistikler.

Daha spesifik olarak rapor, daha da sürekli genişleyen “opak” bir sistemden bahsediyor. Yalnızca 2023 yılında lise dördüncü sınıftan beşinci sınıfa geçişte 30 binin üzerinde öğrenci devlet okullarından özel okullara geçti. Ancak aynı zamanda bu olgu oldukça sınırlı görünüyor: Aslında hareketlerin üçte biri sadece 92 kurumda yoğunlaşmıştı (1.423 kayıtlı kurumun %6,5'i). Bunlardan 82'si Campania'da, 6'sı Lazio'da ve 4'ü Sicilya'da. O zaman İtalya'nın her yerinden yeterlilik almak için bize gelen öğrenciler gerçek bir “diploma turizmi”ni körüklese bile.

Birkaç yılın tek seferde toparlanmasına da sıkı bir tutunma

Ancak Bakanlığın “diploma fabrikalarına” karşı eyleminin daha geniş kapsamlı olması amaçlanıyor. Daha önce de belirtildiği gibi, bu dünyanın oldukça tipik bir başka kötü alışkanlığını da ortadan kaldırmayı hedefliyoruz: birkaç yılı birden iyileştirmenin aşırı kullanımı. Böylece, aynı “basitleştirme” yasa tasarısı iki sınıfın sınırını bir araya getirecek: “Taslakta okuduğumuz öğrenci veya öğrenci, aldığı kursu takip eden iki yıldan fazla olmamak üzere uygunluk sınavlarına girebilir. Final sınavı sonucu kabul edilir.” Yani artık “bir yılda üç yıl” ve ötesi yok. Ayrıca, uygunluk sınavı iki yıllık eşleştirilmiş kurslara atıfta bulunuyorsa, prosedürün doğruluğuna ilişkin ek dış kontrol garantisine sahip olmak için “sınav komisyonuna, bölgesel okul ofisi tarafından atanan, okul kurumu dışından bir başkan başkanlık eder”.

Sayıların değerlendirilmesinden kaynaklanan bir müdahale, ikincisi de. Hem tamamen fizyolojik koşullar sunan özel kurumlara hem de yanlış davrandığından şüphelenilen düzinelerce okula yapılan kayıtları analiz ettiğimizde, örneğin 2015/16'dan 2022/23'e kadar olan yedi yıllık dönemde en azından tekil bir durum var. Lisenin dördüncü ve beşinci yılları arasındaki kümülatif kayıt artışı 166.314 oldu: dördüncü yılda kayıtlı olan 125.998'den beşinci yılda 292.312'ye: +%132.

Bu ulusal düzeydedir. Çünkü yine yüzde 691 büyümenin yaşandığı Campania'da 166 bin kayıttan yaklaşık 105 bini ilgili özel kurumlardı. Geriye kalan tüm Bölgeler toplandığında ise artış “yalnızca” 61.587 adet oldu, bu da +%56'ya eşitti. Daha anlamlı bir örnek vermek gerekirse, Campania'dakine çok benzeyen çok sayıda özel ortaöğretim okulunun bulunduğu Lombardiya'da artış yalnızca 2.646 öğrenciydi, bu da +%6'ya eşitti.

“Bu kurallar, sözde 'diploma fabrikaları' olgusuyla mücadelede kesinlikle ileri bir adımdır; ancak bu durum ancak sürekli ve sıkı denetimlerin kurulmasıyla ortadan kaldırılabilir: özel bir okul özel okul olarak akredite edildikten sonra sonraki sınıflara terfiler İlgili notlar, bir devlet okulunun verdiği notlarla aynı yasal değere sahiptir. Olgunluk sınavının düzenlenme şekli nedeniyle, lisenin son üç yılının ortalama notu toplam 100 üzerinden 40 puana kadar çıkabilir: sıkı bir sınavla bile – sınav komisyonunun üç komisyon üyesinden oluştuğu göz önüne alındığında ve dışarıdan bir başkan – önceki cömert değerlendirmelerin sonucu olarak 30/40 okul kredisi puanıyla kendini gösteren bir öğrencinin, diplomayı almak için gereken minimum 60 puanlık kotaya ulaşamaması çok zordur.”Skuola.net'in yöneticisi Daniele Grassucci de öyle.