Asla Dağılmıyor! Enfes Bulgur Köftesi

Felaket

Member
Asla Dağılmıyor! Enfes Bulgur Köftesi Tanımı İçin Malzemeler

Köftesi için;

• 2 su bardağı köftelik bulgur
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 2 yumurta
  • 6 yemek kaşığı un
  • 2 diş rendelenmiş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 er tatlı kaşığı pulbiber tuz karabiber
  • 1 silme tatlı kaşığı kimyon
Sosu için;

• Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 2 diş sarımsak
  • 2 büyük domatesin rendesi
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Tuz
Asla Dağılmıyor! Enfes Bulgur Köftesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Uygun yoğurma kabına köftelik bulguru alalım. Üstüne sıcak suyu dökelim. Biraz karıştırıp kabın üstünü örtelim 10-15 dk dinlenmeye bırakalım.
  2. Dinlenen bulgura yumurta, sarımsak, un, salçalar ve baharatların tamamını ekleyip uygunca yoğuralım. Elimizi orta ara suya bandırarak harçtan minik modüller koparıp avuç içimizde yuvarlayalım. Un serpili tabağa köfteleri dizelim.
  3. En son tüm köfteler una bulansın diye biraz sağa sola sallarsanız yeterli olur
    🙂
    kaynayan tuzlu suyun içine köfteleri dökelim ve haşlayalım. 7-8 dk haşlanması kâfi olur.
  4. Ardından köftelerin suyunu süzelim ve sosumuzu yapalım. Sos için büyük bir tavaya sıvı yağı alın minicik doğradığınız sarımsağı ekleyip yakmadan kavurun.
  5. Kabuklarını soyup rendelediğiniz domatesin sosunu ekleyin salçayı ve tuzu ekleyin yeniden kavurun. En son köfteleri de ekleyip birkaç dk daha pişirin.
  6. Sunum tabağınıza köfteyi aldıktan daha sonra üzerine maydanoz döküp servis edebilirsiniz
    😊
    afiyet olsun
    😍
    .
Not:Ben hiç dağılma yaşamadım hepsi hayli hoş haşlandı. Ölçüleri birebir uygularsanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Dilerseniz sarımsaklı yoğurtla da tüketebilirsiniz.

Asla Dağılmıyor! Enfes Bulgur Köftesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı