Ampute voleybolcunun hayali Ulusal Kadro forması!

Beykozlu

New member
Eskişehir’de 2 yıl evvel tarım makinesine kaptırdığı sol bacağı diz üstünden kesilen voleybolcu Barış Şimşek, Oturarak Voleybol Ulusal Ekibi’ne seçilmeyi hedefliyor.

Eskişehir Eğitimciler Spor Lisesi’nin 10. sınıfında tahsil bakılırsan 16 yaşındaki Şimşek’in 2020 yılında voleybol branşında katılmaya hak kazandığı genç ulusal kadro kampı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını niçiniyle yapılamadı.

Tarım işleriyle uğraşmak üzere Sivrihisar ilçesine giden Şimşek, tarlada başı dönüp yere düştü. Sol bacağı traktöre bağlı alabora makinesi altında kalan genç voleybolcu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Yaklaşık 5 ay süren tedavi kararı sol bacağı diz üstünden ampute edilen Barış Şimşek, buna karşın hayli sevdiği voleyboldan kopmadı. Ailesi, arkadaşları, öğretmenleri ve antrenörlerinin takviyesiyle hayata bir daha bağlanan Şimşek, Odunpazarı İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü Gençlik ve Spor Kulübünün oturarak voleybol kadrosuna seçildi.

hayatına protez bacakla devam eden ve kadrosuyla bu dönem Türkiye Oturarak Voleybol Harika Lig’de uğraş eden Şimşek, Oturarak Voleybol Erkek Ulusal Kadrosu’na katılıp Türkiye’yi yurt haricinde temsil etmek istiyor.

“Voleybol beni hayata bağladı”

Barış Şimşek, AA muhabirine, spor yapmayı her vakit sevdiğini, ilkokuldan beri atletizm ve voleybol branşlarıyla ilgilendiğini söylemiş oldu.

Yaklaşık 7 yıldır voleybol oynadığını belirten Şimşek, “Ayağım sağlamken ulusal kadro kampına katılacaktım lakin Kovid-19 salgını niçiniyle gidememiştim. O sırada köye gidip kaza geçirdim. 2020 yılında Sivrihisar’daki köyümüzde tarım işleriyle uğraşırken tarlada başım dönüp yere düştüm. O sırada toprak elemekte kullanılan traktöre bağlı alabora makinesini ayağımı kaptırdım. Evvel çabucak ayağıma tampon yaptım. Sıhhat takımları beni Eskişehir’e getirdi. Ağır bakımda tedavi gördüm. Sol ayağım diz üstünden ampute edildi. sonrasındasında meskende kendimi toparlayıp 5 ayda ayağa kalktım.” diye konuştu.

bir daha hayata tutunmak için epeyce çabaladığını lisana getirip, azmi ve hayallerinin epey büyük olduğunu anlatan Şimşek, şu tabirleri kullandı:

“Spor yapıyorum, tahsil görüyorum ve ağabeyime de iş yerinde yardımcı oluyorum. Bu dünyaya yaşamaya geldik. Kaza geçirmedilk evvel voleybolu ayakta oynuyordum, artık oturarak oynuyorum. Benim için bir şey fark etmiyor. Yalnızca saha küçülüyor ve file alçalıyor. Bu sporu yapmaya da devam edeceğim. Voleybol beni hayata bağladı. Kulübümdeki arkadaşlarımla birbirimize dayanak oluyoruz, motivasyonumuzu artırıyoruz. Grup olarak geçen dönem Muhteşem Lig’e yükseldik. Üstün Lig’de Eskişehir’i en düzgün biçimde temsil ediyoruz.”

“Ülkemi temsil etmek istiyorum”

Barış Şimşek, geçen yıl Aksaray’da gerçekleştirilen Oturarak Voleybol Erkek Ulusal Ekibi kampına katıldığını aktardı.

Ulusal kadroda kendine yer bulmak istediğini aktaran Şimşek, “Ay-yıldızlı formayı giyip ülkemi temsil etmek benim için büyük bir erdem. Yurt haricinde ülkemi temsil etmek istiyorum. Bunu da başaracağım.” formunda konuştu.

Okulunu bitirdikten daha sonra Engelli Kamu Çalışanı Seçme Sınavı’na (EKPSS) girmek istediğini lisana getiren Şimşek, çalışma ömrü ile sporu bir ortada sürdürmek istediğini belirtti.

Engellilerin hayatı asla bırakmaması gerektiğini anlatan Şimşek, “yaşamın manasını kavramak gerekiyor. ömrü yaşadığınızda manileri aşabiliyorsunuz. Keyifli olacak epeyce fazla şey var. Ülkemizde de engellilere bir epey fırsat sağlanıyor. Bunları güzel kıymetlendirmek gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, amaçlarını gerçekleştirmesinde dayanak veren ailesine, okul yöneticilerine, öğretmenlerine ve antrenörlerine teşekkür etti.