“A serisi ve B serisi okullar yeter”. PCTO’lar mı? Daha güvende olacaklar

Felaket

Member
“Zamanında – Bakanın altını çizdi – eğitimin seçilen yolun türüne göre değerlendirildiği fikri hakim oldu. Liseler “A serisi”, teknik ve ticari enstitüler “B serisi”, mesleki eğitim “C serisi” tercihiydi. Öyle değil. Her yol, eğer iyi uygulanırsa, ilginç iş fırsatlarına yol açar. Ve çeşitli yollar, öğrenciden öğrenciye farklılık gösteren herkesin yeteneklerinin geliştirilmesine hizmet eder.”.

Zorunlu olarak mezun olmayı bırakın: teknik ve profesyonel yolları geliştirin

Bakanlığının yakın zamanda öğrenci tarafında gerçekleştirdiği en önemli girişimlerden biri de bu yola uyuyor: teknik-mesleki eğitim sisteminin reformu. “O ilgilenir – Calderone’u açıklıyor – Bölgesel programlar kapsamında yönetilen mesleki eğitimle ilgili olarak Çalışma Bakanlığı olarak girdiğimiz, yakın zamanda onaylanan bir yasa tasarısı. Çok ilginç bir tedarik zinciri: Bu yolu izleyen çocukların %75’i eğitim sonunda iş buluyor, diğerleri ise eğitimlerine devam ediyor”.

Uygulamada nelerden oluşur? “Öncelikle – devam ediyor Bakan – rotaları sıraladık. Mesleki eğitimden gelenler, dört yılın (lise) sonunda, ek yıl olmadan devlet sınavına girme ve bu noktada yüksek teknik eğitime (ITS) veya üniversiteye geçme olanağına sahiptir. dersler”.

Hükümetin planlarında bu da artık geçerliliğini yitirmiş olan eski bir inancın ortadan kaldırılmasına hizmet edecek: “Bu yıllarda – Calderone’u iddia ediyor – Hangi yol olursa olsun mutlaka mezun olan çocuk efsanesi, gençlerin iş dünyasında bir yer bulmadaki zorluklarını vurguluyor. Ancak farklı bir yol izlemek isteyenler, bu seçimi diskalifiye edici bir şey olarak deneyimlememelidir. Aslında bu şekilde geleceğe müdahale etme olanağına sahip olacaktır; Bugün yüksek teknik eğitimden mezun olan gençlerin zaten belli bir yeri var”.

Çalışmalarla ve gerçek işyerleriyle tutarlı temel okul-iş değişimi deneyimleri

Ancak eğitimin sonuna ulaşmak için öncelikle okul sıralarının arasından geçmelisiniz. Ve şu anda kendilerini temel seçimler yapmaya yakın bulanlar için, en çok şüphe uyandıran konulardan bir diğeri de, yetişkinler dünyasının ilk tadı olan eski okul-çalışma değişimi olan PCTO’larla ilgili olandır. Burada da Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesi oldu. “Okul-iş değişim yolu ile okul arasındaki bağlantıyı geliştirmek, deneyimlerin bireysel öğrencinin eğitim ve öğretim profiliyle tutarlı olmasını sağlamak. Bu nedenle, Eğitim ve Liyakat Bakanı ile birlikte çocuğun PCTO’sunu sorumlu bir şekilde yönetme sorumluluğunu üstlenmesi gereken okul öğretmeni figürünü belirledik ve daha ayrıntılı bir şekilde detaylandırdık.”.

Ancak bugün bile Skuola.net tarafından yapılan bir ankete göre öğrencilerin yalnızca %40’ı PCTO’larını gerçek bir işyerinde gerçekleştiriyor. Bakan için bir şey “Bu hiç mantıklı değil. Okul dünyasının çocukları güvenli bir şekilde karşılayabilecek şirketleri belirlemede yaşadığı zorlukları anlıyorum. Açıkçası ben çocukların özel eğitim gerektiren yüksek riskli faaliyetlerde bulunmasına karşıyım. Ancak diğer durumlarda, ben çalışma dünyasının nasıl çalıştığını somut olarak anlama olasılığını ortadan kaldırmanın cezalandırıcı olduğuna inanıyorum”.

Öğrenci güvenliğine bağlılık: zorunlu INAIL sigortası tüm kazaları kapsayacak

Güvenlikten bahsetmişken. Bu kesinlikle son zamanlarda öğrencileri eğitime dahil eden, bazıları ne yazık ki ölümcül olan çeşitli kazaların ardından en çok tartışmaya yol açan konulardan biri. Bu konuda Sayın Bakan şunu hatırlatıyor: “1 Mayıs’ta sinyal vermek için bir kararnameyi onayladık. İşten bahsederken okul deneyiminin işle buluştuğu anları da dahil etmeyi ihmal etmediler. Konuyu ele almak kolay değil. Ancak bunu ele alacaksak, bir zorunluluk ortaya koymalıyız, yani gençlerin şirketlerdeki deneyimlerini güvenli bir şekilde yaşamalarına izin vermeliyiz.”.

Özellikle kararname kapsamında bunlar “PCTO’lardaki tüm güvenlik cihazları güçlendirilerek tüm çocukların okul ortamındaki tüm kazalara karşı Devlet tarafından sigortalanması sağlandı”. Yalnızca spor salonunda veya atölye çalışmaları sırasında meydana gelen olaylar için tetiklenen, önceki kapsamın sınırlarını aşan önemli bir sinyal. Ve bu aynı zamanda dış faaliyetlere de uzanıyor. “Önce – diyor Calderone – ailelerin özel sigorta yoluyla ek müdahaleyi düşünmeleri istendi. Bunun temel bir müdahale olduğunu anladık. Aynı şeyi okul yaşamının bir sonucu olan PCTO’lar gibi tüm bu deneyimlere de genişlettik.”.

Ancak aynı zamanda “Okulda hayatını kaybeden çocukların aileleri için gelecekte kullanmak zorunda kalmamak umuduyla bir tazminat fonu oluşturulması için çaba sarf edildi. Henüz açıklanmayan tazminatlara da devam edebilmemiz için 2018’e geri döndük”. Ancak daha fazla korumanın yanı sıra Bakan, bakanlığının işyerinde güvenlik kültürünün okulda da aktarılmasını teşvik edecek faaliyetlerini de duyurdu.

İş arz ve talebini yeniden düzenlemek için inovasyona odaklanmamız gerekiyor

Son olarak kızlara ve erkeklere hitap ederken, gençlerin her zaman heyecan verici olmayan mevcut çalışma koşullarından bahsetmeden geçemeyeceğiz. Çalışma Bakanlığı durumu iyileştirmek için ne yapıyor? “NEET olan gençleri işe alan şirketler için bir dizi teşvik başlattık”. Ancak yine Bakan’a göre, “Yaşam kalitesi meselesi, çalışma dünyasının özellikle ücretler ve güvenlik açısından neler sunduğu meselesi daha geniş bir konu. Bu nedenle bunun azaltılmasının mümkün olduğunu düşünmüyorum. Kanunla belirlenen asgari ücret konusunda bu kadar önemli bir konu, çünkü bu ücretin özellikle korumalar açısından neleri gerektirdiğini görmemiz gerekiyor”.

Peki istihdam şansını artırmak isteyenler için, eğer iş dünyasıyla doğrudan günlük temas halindeyseniz hangi sektörlere odaklanmanızı önerirsiniz? Calderone için inovasyonla bağlantılı her şeye odaklanmalıyız: “Alandaki güçleri yeniden konumlandırmak için STEM disiplinlerinde çok sayıda mezuna ihtiyacımız var. Özellikle teknik-bilimsel yollarda henüz pek mevcut olmayan kadınlar. Ancak yaşlanan nüfus göz önüne alındığında, tıpta uygulanan teknolojiye de çok dikkatli bakardım. Ayrıca insan kaynaklarının yönetimiyle ilgili tüm mesleklerin, yaşamdaki refahla bağlantılı olan kurumsal refah konusuyla ilgilenmeleri gerektiğine de çok inanıyorum.”.