10 öğrenciden 8’i için kıyafet zorunluluğu var. Akıllı telefonlar mı? Yasaklandı ama çoğu kişi bunları masanın altında kullanıyor

Felaket

Member
Kıyafetler özel olarak izleniyor

kıyafet kuralıözellikle her zaman çok hassas bir konu olmuştur. Tam bir özgürlüğe izin vermek, belki çocuklar tarafından sevilen ama çoğu zaman öğretim elemanları tarafından uygunsuz görülen kıyafet ve aksesuarlara okul kapılarının açılması riskini taşır. Bu konuda kurumlar temel olarak iki yol seçmişlerdir. Etekler, kazaklar ve çok kısa pantolonlar gibi kıyafetlere izin verildiği ve diğerlerinin yasaklandığı, giyim konusunda gerçek bir kılavuzu kağıda dökerek titizlik yolunu izleyenler var. Ancak 4 öğrenciden yalnızca 1’inin bunu bildirdiği göz önüne alındığında, bu bir azınlık yoludur. Ancak çoğunluk, öğrencilere güvenmek istedi ve kendilerini nezaket temelinde yalnızca “yazılı olmayan” talimatlar vermekle sınırladı: yaklaşık 10 kişiden 6’sıyla ilgileniyorlar. Dolayısıyla sonuçta sadece bir azınlık – 6’da 1 civarında – sınıfa uygun gördükleri şekilde giyinebilirler.

Ancak doğrudan okul üniforması getirilerek yoruma ilişkin şüphelerin ortadan kaldırılmasının tercih edildiği bağlamlar da vardır. Bu durum neredeyse yalnızca özel veya özel okullarda yaşanıyor: Bu tür kurumlara gidenlerin 4’te 1’inden fazlası okula giderken ne giyecekleri konusunda hiçbir seçimlerinin olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, böyle bir önlem eyalet bağlamlarında da bir miktar destek bulacaktır: genel olarak yaklaşık 10 öğrenciden 3’ü okula standart kıyafetlerle gitmeyi desteklemektedir.

Akıllı telefona karşı mücadele tüm hızıyla devam ediyor

Ancak daha yakın zamanda, eğitim kurumlarının sınıfta akıllı telefonların eğitim amaçları dışındaki amaçlarla kullanılmasına veya daha doğru bir ifadeyle kötüye kullanılmasına karşı yürüttüğü savaş daha da kötüleşiyor. Geçen eğitim-öğretim yılında, Eğitim ve Liyakat Bakanlığı kurumlardan bu olaya azami dikkat göstermelerini istedi. Ancak burada da birçok okul bir süredir donatılıyordu. Ve diğer pek çok kişi de sonraki hatırlatmanın ardından harekete geçti.

Bu nedenle günümüzde 10 öğrenciden 6’sından fazlası açık kurallarla uğraşmak zorunda kalıyor. Her şeyden önce bu, görevdeki öğretmen tarafından açıkça talep edilmediği sürece sınıfta telefon kullanımının mutlak yasağıyla ilgilidir; ya da beni terk etmek cihaz dersler sırasında kapatılır, ancak yalnızca teneffüs sırasında veya ders değişiklikleri sırasında kullanılabilir. Akıllı telefonların okula girdikleri andan itibaren kapatılmalarını ve hatta cihazları okul personeline teslim etmelerini gerektiren yasaklar gibi daha katı yasaklar daha az yaygındır.

Ancak, buna uymama durumunda olası olumsuz sonuçlar olmadan şimdilik yalnızca “sözlü” talimatlarla uğraşmak zorunda kalan %31’lik kesimi de eklersek, okulda akıllı telefon kullanımına ilişkin kurallar artık hemen hemen tüm orta ve orta seviyeyi etkiliyor. lise öğrencileri . Aslında sadece %6’sı herhangi bir yükümlülükten kurtulduğunu söyledi. Ancak bu çizgiyi dikte etmek başka, onu uygulamak başka bir hikaye: Öğrencilerin yalnızca %16’sı sınıflarında hiç kimsenin dersler sırasında kişisel amaçlarla akıllı telefon kullanmadığını söylüyor. Diğer tüm durumlarda bu olgu çeşitli derecelerde ortaya çıkar: küçük bir azınlıktan (%35) tüm sınıf grubunu kapsayan daha göze çarpan bir çoğunluğa (%39) (%10).

Takma tırnaklar, abartılı saç modelleri ve piercingler mi? Sınıf dışı

Son olarak, sınıfta giyim ve teknoloji gibi makro temaları çerçevelemekle yetinmeyen, öğrencilerini ayrıntılı bir kurala uymaya teşvik etmek isteyen okullar var ki bu da ikincil ve çok kişisel yönleri de etkiliyor. Bu durum ankette görüşülen çocukların %15’ini ilgilendirmektedir. Hikayelerini takip ettiğimizde, dikkatlerin her şeyden önce şunlara odaklandığını fark ediyoruz: sahte veya yeniden yapılmış tırnaklar, özellikle abartılı saç renkleri ve kesimleri, piercingler, şapkalar ve aşırı gösterişli aksesuarlar.

“Okulun aktarması gereken sosyal beceriler arasında, sosyal bağlamlarda belirli davranış kurallarıyla yaşayabilmek de kesinlikle var. Ancak bu kurumun pedagojik boyutunu unutmamalıyız: sadece kurallara değil, aynı zamanda öğrencilerle diyalog ve arabuluculuğu göz ardı edemeyecek bir nedene de ihtiyacımız var. Aksi takdirde, kural konduktan sonra aldatma bulunmuş olur. Akıllı telefonların çok tartışılan kullanımı örnek niteliğindedir: kağıt üzerinde 10 öğrenciden 9’u akıllı telefonları eğitim amaçlı olarak doğru ve tutarlı bir şekilde nasıl kullanacaklarına dair talimatlar almıştır, ancak pratikte yalnızca 6 öğrenciden 1’i sınıfta kimsenin akıllı telefonları başka amaçlar için kullanmadığını beyan etmektedir. kişisel amaçlar”Skuola.net’in yöneticisi Daniele Grassucci de öyle.