The Texas Tribune lideri Evan Smith, istifa edeceğini söyledi.

Bakec

New member
Teksas gazeteciliğinde uzun süredir görev yapan Evan Smith, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 13 yıldır yönettiği kar amacı gütmeyen haber kuruluşu The Texas Tribune’un CEO’luğundan istifa edeceğini söyledi.

55 yaşındaki Bay Smith, yıl sonuna kadar ayrılacağını ve 2023’e kadar danışman olarak kalacağını söyledi. Bundan sonra ne yapacağına dair kesin bir planı olmadığını söyledi ve ekledi: gazetecilik yoluyla dünyayı daha iyi hale getirmek için. ”

Yerli bir New Yorklu olan Bay Smith, kariyerine 1991 yılında Texas Monthly’de başladı. 2000 yılında derginin en iyi editörü oldu ve onu genel mükemmellik kategorisinde iki Ulusal Dergi Ödülü’ne götürdü.

Bu yayından 2009’da, bir risk sermayedarı olan John Thornton ve bir gazeteci ve medya girişimcisi olan Ross Ramsey ile The Tribune’u başlatmak için ayrıldı. Buradaki fikir, politika, siyaset ve sosyal konulardaki derin haberleriyle tanınan, tarafsız ve güvenilir bir haber kaynağı oluşturmaktı.


“İşte, açıkçası, 13 yılı bırakın 13 gün süreceğini bile bilemediğimiz bir organizasyon” dedi Bay Smith.

Ücretsiz bir web sitesine sahip olan ve ülke çapındaki haber kuruluşlarına ücretsiz makaleler sağlayan Texas Tribune, 50’den fazla gazeteciden oluşan bir kadroya sahiptir. 9,000’den fazla ödeme yapan üyesi vardır ve Facebook Gazetecilik Projesi, Bill ve Melinda Gates Vakfı, Emerson Kolektifi ve diğer bağışçılardan gelen bağışlar ve kurumsal sponsorluklarla desteklenmektedir.

Ayrıca, yıllık Texas Tribune Festivali de dahil olmak üzere güçlü bir etkinlik işine sahiptir. Bay Smith, Tribune’ün kuruluşundan bu yana 100 milyon dolar topladığını söyledi.

“Dünyanın dört bir yanındaki insanlara bu işi dürüstlükle, gelir çeşitliliğiyle yapmanın mümkün olduğunu gösterdik” dedi.

Tribune, Minnesota’daki Sahan Journal ve The Nevada Independent dahil olmak üzere, kâr amacı gütmeyen yeni bölgesel haber kuruluşlarının yolunun gösterilmesine yardımcı oldu. Maryland otel patronu Stewart Bainum, Baltimore Banner adında bir başkasını yaratıyor.


“İnsanların bu tür çalışmaların değerini gördüklerini ve kuruluşları bir araya getirmek için para harcadıklarını görmek, en azından söylemek gerekirse, cesaret verici,” dedi Bay Smith.
 
Üst