Tavuk Kapama (Damaklar Şenlenecek)

Felaket

Member
Tavuk Kapama (Damaklar Şenlenecek) Tanımı İçin Gereçler

• 7 adet tavuk baget(kişi sayınıza göre artırabilirsiniz)
  • 1 adet orta uzunluk soğan
  • 1,5 su bardağı pirinç
  • 2,5 su bardağı tavuk suyu
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • Tuz
Tavuğa sürmek için;

• 1 çay kaşığı domates salçası
  • Yarım çay bardağı su(tavuk suyu kullandım)
Tavuk Kapama (Damaklar Şenlenecek) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Tavuk bagetler yıkanır suyu süzülür tencereye koyulur .
  2. Üzerlerini 2-3 parmak geçecek kadar su koyulur biraz tuz eklenir ve haşlanır.Dilerseniz tavuğun deri kısmını temizleyebilirsiniz.
  3. Pirinci su ortasında 15-20 dakika bekletelim ve suyunu süzelim bu sırada fırının ısınması için kesinlikle açarak hazırlayalım.
  4. Uygun bir tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağ ve 1 yemek kaşığı tereyağ koyarak eritelim ve küçük doğranmış soğanı (ben robottan çektim) ilave ederek fazlaca kısa kavuralım üzerine suyunu süzdüğümüz pirinçi ek ederek pirinçi güzelce kavuralım en az 3-4 dakika.
  5. Tuz ve karabiber ek ederek karıştıralım.
  6. Kavurduğumuz pirinçi fırın tepsisine koyarak hertarafını eşit olacak biçimde pirinçi tepsiye yayalım.
  7. Pirincin üzerine pişirdiğimiz tavuk bagetleri dizelim ve kaynar sıcak biçimdeki tavuk suyundan 2,5 su bardağı süzerek pilavın üzerine ek edelim.
  8. Yarım çay bardağı kadar suyun içine 1 çay kaçığı domates salçası koyup karıştıralım ve bu sosu fırça ile tavuk bagetlerin üzerine sürelim .
  9. 190 derecede öncesinden ısıtılmış alt üst ayar fırında suyunu çekene kadar 30 dakika pişirelim,pişen tavuk kapamanın üzerine bir kapak yada tepsi koyarak yarım saat dinlendirelim.
Tavuk Kapama (Damaklar Şenlenecek) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı