Şehzade Kebabı

Felaket

Member
Şehzade Kebabı Tanımı İçin Malzemeler

• 1 kg kuşbaşı dana eti
  • 5 adet patlıcan
  • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet soğan
  • 3-4 adet yeşil biber
  • 3-4 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • Tuz
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 su bardağı et suyu
Üzeri için;

• Sivri biber
  • Arpacık soğan
Şehzade Kebabı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Kuşbaşı doğranmış dana etini düdüklü tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ile dolduralım. Düdüklümüz kaynamaya başlayınca kısık ateşte 10 dakika pişirelim.
  2. Patlıcanlar çizgili soyularak küpler halinde doğranır. 20 dakika kadar tuzu suda bekletilir.
  3. Bu sırada pişen etler düdüklünün havası denetim edilerek kapağı açılır ve etlerin suyu süzülür.
  4. Suyu süzülen patlıcanlar havlu kağıt ile kurulanarak bol kızgın yağda kızartılır.
  5. Ayrı bir tencereye 3 -4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ alınarak 2 adet yemeklik doğranmış kuru soğan pembeleşene kadar kavrulur.
  6. bir süre daha sonra yeşil biberler de doğranıp ek edilir. Sarımsaklar da eklenerek karıştırılır ve kavrulmaya devam edilir.
  7. Karabiber, pul biber, tuz ek edilerek karıştırılır.
  8. Son olarak haşlanan etler ek edilir ve karıştırılarak ocaktan alınır.
  9. Toprak kabımıza kızartılan patlıcanlar eşit hisse edilir ve hazırlanan etli karışım da patlıcanların üzerine eşit olacak biçimde paylaştırılır.
  10. Üzeri arpacık soğan ve biberle süslenir.
  11. Yemeğin sosu için farklı bir kap içerisinde 1 yemek kaşığı domates salçası ve 2 su bardağı et suyunda ezilerek yemeğin üzerine gezdirilir.
  12. 180 derece fırında domates ve biberler pişinceye kadar yaklaşık 20 dakika pişirilir. Afiyet olsun.
Not 1: Ben porsiyonluk yaptım siz dilerseniz tek bir kaptada yapabilirsiniz.

Not 2: Ben üzerine koyduğum arpacık soğanları kızartmadan koydum ancak kızartırsanız bence daha hoş olacaktır????

Not 3: Kaplar bir tepsiye alınır, tepsi yarıya kadar su ile doldurulur ki yemeğimiz kurumadan pişsin.

Şehzade Kebabı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı