Okul-iş münavebesi, daha güvenli ve daha kullanışlı hale getirmek için önlemler

Felaket

Member
Bu açıdan bakıldığında, Bakan Valditara’nın okul-iş dönüşümlü kurslarını yeniden başlatmayı planladığı önlemler, PCTO’lara dahil olan işletmeler ve şirketler için yeni yükler anlamına gelecektir. Ama aynı zamanda Devlet için: Çalışırken kaza mağduru olan öğrencilerin ailelerine tazminat ödenmesini garanti etmek için aslında bir fon oluşturulmuştur.

Bu ilişkide eşit derecede önemli bir rol oynayan okullar da proje koordinatörü öğretmeni belirleyerek katkılarını vermek zorunda kalacaklar: kursiyer öğrencilerle yakın çalışacak yeni bir figür. Bakan Valditara, “Bunlar, okul-iş münavebeli kurslarına daha fazla güvenlik ve etkinlik kazandırmayı amaçlayan somut önlemlerdir,” dedi. sendika temsilcileriyle diyalog”.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sahibi, “PCTO’ları güvenli ve kaliteli yollar olacak şekilde yeniden düzenleyelim” diye ekledi. En acil eylemlerin tümü, 2023-2024 öğretim yılından itibaren yürürlüğe girecek sosyal içerme önlemlerini içeren Kanun Hükmünde Kararname’de bulunabilir: eğitim ve güvenlik, PCTO’ların bu “mini reformunun” anahtar kelimeleri gibi görünüyor.

PCTO, yeni önlemler: proje koordinatörü geldi

Bir süredir okul dünyası, özellikle okul-iş değişimi sırasında birkaç öğrencinin hayatını kaybettiği trajedilerin ardından, Yumuşak Beceriler ve Oryantasyon Yollarının yeniden düzenlenmesini istiyor, ancak ancak şimdi bir şeyler hareket etmeye başlıyor. Özellikle, Bakan Valditara, Çalışma Bakanlığı tarafından dikte edilen ve artık PCTO’daki öğrencilere de yayılan yönergelerle uyumlu bir şekilde güvenlik kurallarından başlamayı ve bunların revizyonuna devam etmeyi planlıyor.

Bu nedenle, bu süreçte yer alan şirketlerin risk değerlendirme belgesini güncellemesi ve öğrencilere özel önleme ve koruyucu cihazlar için bir bölüm tanıtması gerekecektir. Güvenlik açısından yenilik, PCTO’lara dahil olan okullar ve şirketler arasında şart koşulan Sözleşmeye eklenebilir.

Sadece değil. Şirketlerin tarafında kalan KHK, Ticaret Odalarının okul-iş münavebesine ilişkin Sicili’nin PCTO’ları barındıran çalışma gerçekleri için yeni gereklilikler ile güncellenmesini sağlar. Şirketlerin belirlenmesi sürecinde, tahakkuk eden PCTO faaliyetlerinin yanı sıra “şirketin yapısal, teknolojik ve organizasyonel yeteneklerine” ağırlık verilecektir. Bununla birlikte, öğrencilerin ilk elden deneyimi söz konusu olduğunda, yeni hükümlere göre bu kesinlikle daha verimli olacaktır.

Aslında kararname, PCTO’nun Üç Yıllık Eğitim Teklifi Planı (PTOF) ve “okullar tarafından sunulan eğitim kurslarının kültürel, eğitimsel ve profesyonel profili” ile tutarlı olması gerektiğini ortaya koymaktadır. misyonu bu olacak proje Koordinatörüher okulun öğretim kadrosu arasından seçilen PCTO içinde yeni bir figür.

Rotaların daha dikkatli takibi

Güvenlik, PCTO’ların yeni kursunun parolasıdır: bu, Yurttaşlık Eğitimi öğretiminde iş yerinde güvenlik kavramlarının tanıtılmasıyla doğrulanır. Genel olarak, Eğitim ve Liyakat Bakanlığı tarafından kurulan ve işleyişi sizden sonra daha ayrıntılı olarak tanımlanacak olan yeni bir araç olan Yol izleme ve değerlendirme faaliyetlerine destek sağlayan Ulusal Gözlemevi sayesinde izleme faaliyetleri için daha fazla alan olacaktır. . Son olarak, MIM aynı zamanda PCTO’ların iyi uygulamalarının Kaydını oluşturmakla da ilgilenecektir: mükemmellik deneyimlerinin yayılmasını ve paylaşılmasını teşvik etmek için eğitim kurumlarının en iyi eylemlerini toplayacak bir tarihçi.

Birkaç mutlak yenilik, birçok “hatıra”

“Hükümetin sembolik tarih olan 1 Mayıs’a müdahalesi PCTO’ların sistemini önemli ölçüde değiştirmiyor, ancak her şeyden önce bu süreçte yer alan çeşitli aktörlere işlerini iyi yapmalarını hatırlatmaya odaklanıyor: işyerinde güvenliğe daha fazla dikkat etmek, tüm öğrencilerin iş güvenliğinin temel kavramlarını masalardan kalkmadan önce öğrendiklerinden emin olun, derslerin kalitesini izleyin, önerilen konuları daha iyi seçin. -mevcut düzenleyici-örgütsel mimari.Tek yeni özellikler, okul organizasyonu içindeki destek personelinin güçlendirilmesi ve okul-iş münavebesi faaliyetleri sırasında kaza mağduru olan öğrencilerin ailelerine tazminat garantisi vermeyi amaçlayan bir fon oluşturulmasıdır. Bu meblağların kullanılmadan kalması umuduyla, en azından merhum Lorenzo Parrelli’nin ebeveynleri, mevcut düzenlemelere göre kendilerine ödenmeyecek olan tazminat alma hakkına sahip olacak”. Yani yorumlar Daniel GrassucciSkuola.net’in yöneticisi.