Kripto Meraklıları Eşleriyle Buluşuyor: Angry Gamers

Bakec

New member
SAN FRANCISCO — Christian Lantz, yıllarca, sürükleyici rol oynamasıyla kült bir hit haline gelen kıyamet sonrası Ukrayna’da geçen birinci şahıs nişancı oyunu S. T. A. L. K. E. R.’ı oynadı. 18 yaşındaki liseli bu yıl devam filminin geleceğini duyduğunda, onu satın alması gerektiğini biliyordu.

Bu, bilgisayar oyununun arkasındaki Ukraynalı şirket olan GSC Game World’ün geçen ay yeni S.T.A.L.K.E.R.’nin, değiştirilemez belirteçler veya NFT’ler olarak bilinen kripto tabanlı varlıkları içereceğini açıklamasına kadardı. Yeni oyunda, GSC, oyuncuların oyun içi karakterleri için giyim gibi öğelerin NFT’lerini alıp satabileceklerini söyledi. Şirket, hareketi metaverse olarak bilinen sanal dünyaya doğru “dönüştürücü bir adım” olarak müjdeledi.

Bay Lantz kızmıştı. S. T. A. L. K. E. R.’nin devam filminde NFT’lere öfkelenen Twitter ve Reddit’teki binlerce hayrana katıldı. Oyun yapımcısının sadece oyuncularından daha fazla para koparmak istediğini söylediler. Geri tepme o kadar yoğundu ki GSC hızla kendini tersine çevirdi ve NFT planını terk etti.


Ontario’da yaşayan Bay Lantz, “Stüdyo popülaritesini kötüye kullanıyordu,” dedi. “Sadece güzel bir oyun yaratmak yerine kâr için yapıldığı çok açık. ”


“S. T.A.L.K.E.R. 2: Çernobil’in Kalbi. Oyunun yapımcısı kısa süre önce oyuna NFT ekleme planından vazgeçti. Kredi. . . GSC Oyun Dünyası

Bir yıldan fazla bir süredir kripto çılgınlığı ateş püskürüyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin değeri arttı. NFT’ler gibi kripto tabanlı varlıklar yükselişe geçti. Bir Twitter kurucusu olan Jack Dorsey, kısa süre önce şirketlerinden birinin adını, dijital para birimlerine güç sağlayan dağıtılmış defter sistemi olan blok zincirinin onuruna Block olarak değiştirdi. Melania Trump, kendi NFT’lerini açık artırmaya çıkardı.

Ancak bazılarına göre kripto çılgınlığı çok ileri gitti, çok hızlı. Şüpheciler, kripto para birimlerinin ve NFT’ler gibi ilgili varlıkların, fiyatların yapay olarak gerçek değerlerinin ötesinde şişirildiği dijital Ponzi planları olduğunu savunuyorlar. Bazıları, kaygan kavramlar olan kripto para birimleri ve blok zincirinin uzun vadeli herhangi bir faydası olup olmadığını sorguluyor.

Hiçbir yerde, kullanıcılar ve Ubisoft, Square Enix ve Zynga gibi büyük oyun stüdyoları arasında kripto tartışmalarının giderek arttığı oyun topluluğu kadar mutsuzluk yoktur. Karşılaşmaların çoğunda oyuncular galip geldi – en azından şimdilik.

Üç milyon abonesi olan bir oyuncu ve YouTuber olan Mutahar Anas, “İnsanlara moda sözcükler satılıyor” dedi. Oyunlarda NFT’leri zorlayanlar, “size yılan yağı satmaya çalışıyorlar. ”


Son aylarda en az yarım düzine oyun stüdyosu oyunlarına NFT ekleme planlarını açıkladı veya bunu yapmayı düşündüklerini söyledi. Blockchain teknolojisi ile doğrulanan dijital varlıklar, özgünlük ve mülkiyet kanıtı sağlar. Oyun yapımcıları, bunun oyunculara benzersiz dijital öğeler sağladığını ve bunun NFT’leri çevrimiçi pazarlarda satanları zenginleştirebileceğini söyledi. Oyun yayıncıları, NFT’lerin gelecekte oyunlar arasında potansiyel olarak transfer edilebileceğini, yani bir oyun serisindeki öğelerin diğerindeki oyunu etkileyebileceğini söyledi.

Ancak oyuncular, hareketleri bariz bir nakit kapma olarak gördüklerini söyledi.

En sevdiği oyunlardan birini üreten Square Enix’ten sonra bu ay öfkeyle Twitter’ı kullanan 22 yaşındaki oyuncu Matt Kee, “Bizi ellerinden geldiğince ucuza getirmenin yollarını bulmaya devam etmelerinden nefret ediyorum” dedi. Kingdom Hearts, NFT’lere doğru ilerlediğini söyledi. “Bunun oyuncuya nasıl fayda sağladığından, bunun oynanışı nasıl geliştirdiğinden bahseden bir yer görmüyorum. Her zaman ‘Bundan nasıl para kazanabilirim?’ ile ilgilidir.”

Square Enix tarafından üretilen “Kingdom Hearts III”ten bir kare. Şirket kısa süre önce NFT’lere geçmeyi planladığını söyledi. Kredi. . . Disney/Square Enix

Kızgınlıklarının çoğu, video oyunlarındaki mikro işlemlerin tecavüzüne dayanıyor. Yıllar geçtikçe, oyun yapımcıları, karakterleri yükseltmek veya oyun içindeki oyun seviyelerini geliştirmek için ödeme yapmalarını sağlayarak kullanıcılardan kazanç sağlamanın daha fazla yolunu buldular. İnsanlar bir oyun için önceden 60 dolar veya daha fazla ödemiş olsalar bile, giysiler veya karakterler için silahlar gibi dijital öğeler için daha fazla para vermeleri istendi.

2006’daki iyi bilinen bir olayda, rol yapma oyunu “The Elder Scrolls IV: Oblivion”, kullanıcılardan 2 dolar talep etti. Karakterlerinin atı için bir dizi zırh için 50.

Decorah, Iowa’dan 31 yaşındaki bira üreticisi Eric Hild, “‘Sadece birkaç dolardı, ama ‘Neden bize sadece at zırhını vermiyorlar?’ diye düşündüğümü hatırlıyorum” dedi. “‘Neden bunun için bize ödeme yapsınlar?'”

Oyun endüstrisi sitesi Fanbyte’da oyun yayıncısı ve editörü olan Merritt K, oyuncuların şirketlere karşı düşmanlığının, kısmen artan mikro işlemler nedeniyle son on yılda arttığını söyledi. Oyun yapımcıları NFT’leri satın almak ve satmak için ek bir unsur olarak tanıttığında, oyuncuların “bu şeyleri söylemeye hazır olduklarını” söyledi. Daha önce burada bulunduk. ”


Bu, oyun şirketlerini sarsan oyuncu öfke patlamalarına yol açtı. Aralık ayında Sonic the Hedgehog oyununun yapımcısı Sega Sammy, kullanıcılardan gelen “olumsuz tepkiler” sonrasında NFT ve kripto planlarıyla ilgili çekincelerini dile getirmişti. Assassin’s Creed gibi oyunlar yapan Ubisoft, geçen ay bir NFT programı açıkladıktan sonra müşterilerinin ne kadar mutsuz olacağını yanlış değerlendirdiğini söyledi. Hareketle ilgili bir YouTube videosu, izleyicilerin yüzde 90’ından fazlası tarafından beğenilmedi.

Fransız şirketinin yeni blok zinciri girişimine başkanlık eden Ubisoft başkan yardımcısı Nicolas Pouard, “Belki de geri tepmenin ne kadar güçlü olabileceğini az değerlendirdik” dedi.

Oyun şirketleri, NFT planlarının kâr amaçlı olmadığını söyledi. Bunun yerine, NFT’lerin hayranlara toplaması için eğlenceli bir şey ve varlıkları satarak para kazanmaları için yeni bir yol sağladığını söylediler.

Blockchain oyunlarına öncülük eden mobil oyun üreticisi Zynga’nın yöneticilerinden Matt Wolf, “Gerçekten her şey toplulukla ilgili” dedi. “İnsanlara kazanmak için oynama fırsatı vermeye inanıyoruz. ”

Oyunlarda kriptoyu benimseme telaşı son birkaç yılda hız kazandı. Bazı geliştiriciler, blok zincirinde oyunlar oluşturmaya başladı ve oyuncuların dijital varlıkları toplamasını ve onlara sahip olduklarını kanıtlamalarını kolaylaştırdı. Böyle bir oyun, oyuncuların bazıları 100.000 dolardan fazla satılan dijital kedileri topladığı 2017 hiti CryptoKitties idi. Pandemide oyuncuların NFT kazanıp satarak para kazandığı Axie Infinity gibi blockchain tabanlı oyunlar da popüler hale geldi.

Daha büyük oyun stüdyoları şimdi harekete geçmeye çalışıyor, ancak bazı kripto planları belirsizliğini koruyor.

Ubisoft, kriptoya adım atan ilk büyük oyun yayıncısıydı. Aralık ayında, Ubisoft Quartz olarak bilinen ve kasklar ve silahlar gibi dijital ekipman biçiminde üç NFT seti sunan bir girişimi duyurdu. NFT’ler, Ghost Recon Breakpoint nişancı oyununda, oyunda belirli bir seviyeye ulaşmış oyuncular için ücretsiz olarak mevcuttu. Şirket, oyuncuların ürünleri elinde tutabileceğini veya üçüncü taraf pazarlarda satabileceğini söyledi.

2019’da Los Angeles’taki Electronic Entertainment Expo’da bir Ghost Recon Breakpoint oyun istasyonu. Kredi. . . Adam S Davis/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Bay Pouard, Ubisoft’un ilk partisinde sadece 3.000 NFT basmasına rağmen, şimdiye kadar 10.000 dijital cüzdanın – insanların kripto varlıklarını saklamasına izin veren araçlar – Quartz platformuna bağlı olduğunu söyledi. Bu, gelecekte daha fazla NFT için bir iştah olduğunu söyledi.


Kripto Para Birimi Kılavuzu

<saat/>

Kart 1 / 7


Bir sözlük. Kripto para birimleri, meraktan uygulanabilir bir yatırıma dönüşerek onları görmezden gelmeyi neredeyse imkansız hale getirdi. Terminoloji ile mücadele ediyorsanız, yardım edelim:


Bitcoin. Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcıdan diğerine elektronik olarak gönderilebilen dijital bir simgedir. Bitcoin aynı zamanda bu dijital para biriminin depolandığı ve taşındığı ödeme ağının adıdır.


Blok zinciri. Blok zinciri, dijital bilgileri güvenilir bir şekilde depolayan, ortak olarak tutulan bir veritabanıdır. Orijinal blok zinciri, tüm Bitcoin işlemlerinin depolandığı veritabanıydı, ancak para birimi tabanlı olmayan şirketler ve hükümetler de verilerini depolamak için blok zincir teknolojisini kullanmaya çalışıyor.


Kripto para birimleri. Bitcoin ilk olarak 2008’de tasarlandığından beri, kripto para birimleri olarak bilinen binlerce başka sanal para birimi geliştirilmiştir. Bunlar arasında Ether, Dogecoin ve Tether bulunmaktadır.


Madeni para tabanı. Bir ABD borsasında hisselerini listeleyen ilk büyük kripto para şirketi olan Coinbase, insanların ve şirketlerin bir işlem ücreti karşılığında Bitcoin de dahil olmak üzere çeşitli dijital para birimlerini alıp satmasına olanak tanıyan bir platformdur.


Kripto finansmanı. Kripto para birimlerinin gelişimi, Merkezi Olmayan Finans veya DeFi olarak bilinen paralel bir alternatif finansal hizmetler evreni yarattı ve kripto işletmelerinin borç verme ve ödünç alma dahil olmak üzere geleneksel bankacılık alanına geçmesine izin verdi.


NFT’ler. Bir “olmayan token” veya NFT, bir bilgisayar ağının işlemleri kaydettiği ve alıcılara özgünlük ve mülkiyet kanıtı verdiği blok zinciri teknolojisi kullanılarak doğrulanan bir varlıktır. NFT’ler, dijital sanat eserlerini benzersiz ve dolayısıyla satılabilir hale getirir.


Bay Pouard, Ubisoft’un nihayetinde gelecekteki NFT’lerin satışlarında bir kesinti yapmayı planladığını da sözlerine ekledi. “Sadece bir oyuna odaklanan bir iş modelinden, her oyuncunun paydaş olabileceği bir ekosisteme odaklanan bir iş modeline geçiyoruz” dedi.

Take-Two tarafından satın alınması planlanan Zynga, Kasım ayında bir oyun endüstrisi emektarı olan Bay Wolf’u bir kripto girişimine liderlik etmesi için işe aldı. Bay Wolf, amacın blok zincirinde yeni oyunlar yaratarak oyuncuların NFT’leri edinmelerini, sahip olmalarını ve satmalarını kolaylaştırmak olduğunu söyledi. NFT’lerin Zynga oyunları arasında aktarılıp aktarılamayacağı da dahil olmak üzere, çabanın nasıl işleyeceği hakkında birkaç ayrıntı verdi.

“Hâlâ tüm bunları geliştiriyoruz” dedi.

Diğer oyun şirketleri, kriptonun kullanıcılar için nasıl yeni zenginlikler üretebileceğini tekrarlayarak NFT’lere girdi. Bu ay, Square Enix’in başkanı Yosuke Matsuda, açık bir mektupta blockchain oyunları yaratmanın oyuncuların para kazanmasına izin vereceğini yazdı. Bunun şirket için “önemli bir stratejik tema” olacağını söyledi.

Ancak oyun stüdyolarından gelen NFT duyurularının sayısı arttıkça, oyuncular giderek daha fazla sinirlendi. Kullanıcılar Sega Sammy’nin kripto planlarına isyan ettikten sonra, yöneticilerinden biri geçen ay bir yönetim toplantısında, “Basit para kazanma olarak algılanıyorsa, devam etmeme kararı almak isterim. (Çabalar devam ediyor.)

Diğer oyun şirketleri kriptoya karşı çıktı. Microsoft’un Xbox başkanı Phil Spencer, Kasım ayında Axios’a, NFT’ler aracılığıyla para kazanmaya odaklanan bazı oyunların “sömürü” göründüğünü ve onları Xbox mağazasına koymaktan kaçınacağını söyledi. Microsoft yorum yapmaktan kaçındı.


Çevrimiçi oyun mağazası Steam’in sahibi olan Valve, kripto para birimlerinin veya NFT’lerin değiş tokuş edilmesine izin veren blok zincir oyunlarını yasaklamak için geçen sonbaharda kurallarını güncelledi. Valve, yorum talebine yanıt vermedi.

Fortnite oyununun yapımcısı Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, şirketin kendi oyunlarında NFT’lerden uzak duracağını, çünkü endüstrinin “inatçı bir dolandırıcılık karışımı” ile dolu olduğunu söyledi. ” (Epic, geliştiricilerin çevrimiçi mağazasında blok zincir oyunları satmasına hala izin verecek.)


Geri tepme, oyun stüdyolarından daha fazlasını etkiledi. Oyuncular arasında popüler olan mesajlaşma platformu Discord, kullanıcıları bir kripto girişimi üzerinden ücretli aboneliklerini iptal etmekle tehdit ettikten sonra Kasım ayında geri adım attı. Discord’un CEO’su Jason Citron, projeyi Twitter’da alay ederek isyana yol açtı.

Bay Citron bir röportajda, “Blockchain alanında çok güzel şeyler olduğu konusunda iyimser olsam da, birçok sorun da var” dedi.

Oyuncu Bay Kee, oyun şirketlerinin kripto çabalarıyla mücadele etmeye devam edeceğini söyledi. S. T. A. L. K. E. R. geliştiricisinin NFT’lerle ilgili yüzünün, diğer şirketlerin kamuoyu tarafından etkilenebileceği konusunda umutlu olduğunu söyledi.

“Herkesin buna karşı çıkması bana iyi bir his veriyor” dedi. “Geçtiğimiz 10 yılda bu tür planların ortaya çıktığını gördük ve artık bıktık. ”
 
Üst