Imani Perry ‘Güneyden Amerika’ya’ ile Ulusal Kitap Ödülü’nü Kazandı

Bakec

Member
Imani Perry, Princeton’da Afro-Amerikan çalışmaları profesörü olan Perry’nin Amerika’ya seyahatini anlattığı “Güney Amerika’ya: Mason-Dixon’ın Altında Bir Ulusun Ruhunu Anlamak İçin Bir Yolculuk” ile Çarşamba günü Kurgusal Olmayan Kitap dalında Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandı. Irkı, kültürü, siyaseti ve kimliği incelemek için nereli olduğu Güney.

Tayari Jones, The New York Times Book Review’da “türün üzerine biniyor, dördüncü duvarı tekmeliyor, şiirle dans ediyor, edebiyat eleştirisiyle ilgileniyor ve gazetecilikten anılara ve akademik yazıya uçuyor” diye yazdı. Onu sınıflandırmaya yönelik herhangi bir girişim, “yalnızca bu anlayışlı, hırslı ve hareketli projenin altını oyar.”

Perry kabul konuşmasında şunları söyledi: “Halkım için yazıyorum. Yazıyorum çünkü biz kırbaç yarası, iple boğulmuş, kurşun yemiş, saygısızlık edilmiş çocuklar hala buradayız, ayaktayız.”

Şunu ekledi: “Günah işlenenler ve kutsal kılınanlar için yazıyorum. Tuvalet temizleyenler, toprağı işleyenler, grev sıralarında yürüyenler için yazıyorum. Açlar, kafesliler, göz ardı edilenler, tutunanlar için – sizin için yazıyorum. Cümleleri sevdiğim için yazıyorum ve özgürlüğü daha çok seviyorum.”

Tess Gunty, bir yaz haftası boyunca kurgusal bir Indiana şehrinde uygun fiyatlı bir konut kompleksinde geçen ilk romanı “The Rabbit Hutch” ile kurgu ödülünü kazandı.

Gunty, kazanamayacağına o kadar ikna olduğunu ve bir konuşma hazırlamadığını, ancak finalist arkadaşlarını okuduğunu söyledi.

Gunty, “Yapısal olarak ihmal edilenlerle ilgilendiler ve normalde görülemeyen deneyimleri insanlaştırdılar” dedi. “Bu yüzden kitaplarını dünyaya sundukları için onlara ve bunu yapmalarına yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.”

1950’de kurulan Ulusal Kitap Ödülü, bir yazarın kariyerinin gidişatını değiştirebilecek, dünyanın en prestijli edebiyat ödülleri arasında yer alıyor. Uzaktan düzenlenen iki yıllık törenlerin ardından bu yılki tören New York’ta bir restoran olan Cipriani Wall Street’te bizzat gerçekleşti.

Bir kutlama gecesiydi, ancak ülke çapında bir kitap meydan okumaları ve yasakları dalgasıyla ilgili endişeler şenliklerin üzerinde asılı kaldı. Amerikan Kütüphane Derneği, kuruluşun 20 yılı aşkın bir süre önce kitap yasaklarını izlemeye başlamasından bu yana geçen yıl her zamankinden daha fazla kitap meydan okuması olduğunu tespit etti. Dernek, bu yıl zorlukların oranının arttığını söyledi. Akşam, yazar ve TV sunucusu Padma Lakshmi’nin kitap yasağının yükselişine odaklanan bir konuşmasıyla açıldı.

Amerikan Edebiyat Topluluğuna Olağanüstü Katkı için Edebiyat Ödülü, Amerikan Kütüphane Derneği’nin yönetici direktörü Tracie D. Hall’a verildi. Kütüphaneleri ve kütüphane eğitimini destekleyen partizan olmayan bir grup olan kütüphane derneği, son yıllarda kitaplara meydan okumaya ve kitapların edinilme ve yönetilme şeklini değiştirmeye zorlayan grupların hedef aldığı bir tür siyasi paratoner haline geldi.

Hall, “Lütfen, lütfen okumaya erişimi kısıtlamaya yönelik bu çabaya karşı durun” dedi. “Unutma: Özgür insanlar özgürce okur.”

Hall’a ödülünü, “How to Be an Antiracist” kitabının yazarı ve ülkede en çok yasaklanan kitaplar arasında yer alan “Stamped: Irkçılık, Antiracizm ve Sen” kitabının yazarlarından Ibram X. Kendi takdim etti. American Library Association’a göre.

Pulitzer ödüllü “Maus” yazarı Art Spiegelman, Amerikan Edebiyatına Seçkin Katkı Madalyası aldı. Kredi… Dia Dipasupil/Getty Images

Daha önce Toni Morrison, Don DeLillo ve Ursula K. Le Guin’e verilen ömür boyu başarı ödülü American Letters’a Seçkin Katkı Madalyası, Pulitzer ödüllü çizgi roman “Maus”un yazarı Arka Spiegelman’a gitti. Holokost hakkında. Yahudileri fare, Nazileri kedi olarak tasvir eden “Maus” da bu yıl yasaklandı.

Kurmaca ödülü finalistleri arasında Gayl Jones’un defalarca kocasını öldürmeye çalışan bir sanatçıyı konu alan romanı “The Birdcatcher”; Jamil Jan Kochai’nin Afganlar ve Afgan diasporası arasındaki travma ve savaşın mirasını inceleyen “Hacı Hotak’ın Haunting’i ve Diğer Hikayeler” koleksiyonu; Hindistan’da aile bağlarını kurcalayan genç bir kadının reşit olmasını konu alan Sarah Thanksam Mathews’un “All This Could Be Different” adlı romanı; ve Alejandro Varela’nın memleketine dönen ve köklerini yeniden keşfeden eşcinsel bir Latin profesörü anlatan “The Town of Babylon”.

Kurgusal olmayan ödül için finalistler arasında Meghan O’Rourke’nin, yazarın gizemli ve yanlış teşhis edilmiş tıbbi durumlarla yıllarca süren savaşını konu alan “The Invisible Kingdom: Reimagining Chronic Illness”; David Quammen’in Covid-19 salgınını derinlemesine inceleyen “Breathless: The Scientific Race to Defeat a Deadly Virus” adlı kitabı; Ingrid Rojas Contreras’ın rahmetli büyükbabasını konu alan anı kitabı “Bulutları Hareket Ettirebilen Adam”; ve Robert Samuels ve Toluse Olorunnipa’nın 2020’de Minneapolis’te polis nezaretinde öldürülen adam hakkındaki “His Name Is George Floyd: One Man’s Life and the Struggle for Racial Justice”.

Şiir ödülü, aşkı, Siyahlığı, aileyi ve queer hayatı inceleyen şiirler de dahil olmak üzere Keene’nin onlarca yıllık kariyerini kapsayan bölümlere ayrılmış bir koleksiyon olan “Punks: Yeni ve Seçilmiş Şiirler” için John Keene’e gitti.

Lahor’dan bir motel işlettikleri Juniper, Kaliforniya’ya işçi sınıfından Pakistanlı Amerikalı bir aileyi konu alan “All My Rage” filmiyle Sabaa Tahir genç edebiyat ödülünü aldı. Tahir, ödül töreninde yaptığı konuşmada, ödülü kazanan ilk Müslüman ve Pakistanlı Amerikalı kadın olduğunu söyledi.

Samanta Schweblin çeviri edebiyat ödülünü Megan McDowell tarafından çevrilen “Seven Empty Houses” ile kazandı. Mobilyaların, hatıraların ya da insanların eksik olduğu yedi katlı karanlık bir koleksiyon.

Yayıncılar, editörler ve yazarlar tören ve et yemeği için Cipriani’ye gelirken, onlara Nisan ayından beri sözleşmesiz çalışan sendikalı HarperCollins çalışanları arasında devam eden bir grev hakkında broşürler verildi.