Geniş Bir Alana Sahip Sanat Eleştirmeni Terry Teachout, 65 Yaşında Öldü

Bakec

New member
The Wall Street Journal, The Daily News ve diğer yayınlar için yazdığı köşelerde, her şeyi kapsayan zekasını Broadway, bale, bluegrass ve aradaki hemen hemen her sanat formuna taşıyan bir kültür eleştirmeni olan Terry Teachout öldü. Perşembe günü Long Island’daki Smithtown, NY’deki bir arkadaşının evinde. 65 yaşındaydı.

Kardeşi David, ölümü doğruladı, ancak bir neden belirtmedi.

Bay Teachout, kaybolmaya yüz tutmuş bir kültürel maven türünden biriydi: her yerde yaşayan, insancıl, iddialı olmadan dünyevi, siyasetlerinde genellikle muhafazakar eğilimli, ancak dünyaya ve baş döndürücü halklar ve kültürler dizisine yaklaşımlarında tamamen liberal. Bilgisini hafifçe giydi, zevk aldı ve düzyazısıyla başkalarının da yapabileceğini umuyordu.

Haydn ve Mencken, Ellington ve Eakins, Bill Monroe ve Balanchine hakkında yazmaktan rahattı. Missouri’de küçük bir kasabada doğdu ve daha sonra müzik gazeteciliği alanında lisans derecesi aldı, kendisine “bilgili bir amatör” ve bir estete – güzelliği her biçimiyle seven ve onu bulmanın ve açıklamanın onun işi olduğuna inanan biri olarak nitelendirdi. o.


Üretken biriydi: Son 30 yılda, imzasının bir yerde görünmediği ve yalnızca The Journal’daki haftalık yükümlülükleri nedeniyle olmadığı nadir bir gün oldu. O, Commentary için genel olarak bir eleştirmendi; Arts Journal için blog yazdı; American Theatre dergisi için bir podcast’in sunuculuğunu yaptı; ve uzun yıllar The New York Times için serbest kitap eleştirileri yazdı.

Bay Teachout’un kitapları arasında, 1990’da yayınlanan, 15 önde gelen muhafazakar düşünürün makalelerinden oluşan bir koleksiyon vardı.
Ayrıca Duke Ellington’dan biri de dahil olmak üzere birçok saygın biyografi yazdı.

Ayrıca, “The Skeptic: A Life of HL Mencken” (2002), “Pops: A Life of Louis Armstrong” (2009) ve “Duke: A Life of Duke Ellington” (2013) dahil olmak üzere birçok saygın biyografi yazdı. ).

Armstrong arşivlerini karıştırarak öğrendiklerinin bir kısmını, 2011’de Orlando, Fla’da prömiyeri yapılan tek kişilik, tek perdelik bir oyun olan “Satchmo at the Waldorf”u yazmak için aldı. ayrıca tümü besteci Paul Moravec’e ait olan üç operanın librettolarını yazdı.

William F. Buckley Jr. ve Norman Podhoretz’in yardımcılarından biri olarak, Reagan başkanlığından güç alan ve onu daha ileri götürmeye istekli genç şehirli muhafazakarların karmaşasından çıktı; bir keresinde “Amerika’nın ortak kültürünün olumlu bir vizyonunu sunabilecek bir “Ronald Reagan kültür” çağrısında bulundu. ”

Ancak siyasetini eleştirisinden ayırmaya özen göstermiş ve ikisini karıştıranlarla alay etmiştir. Kültürel bir gerici de değildi: Bir lise rock grubunda bas çaldı, “Freaks and Geeks” adlı TV şovunu sevdi ve filmin baskın hikaye anlatımı aracı olarak romanın yerini almış olabileceği ihtimalini memnuniyetle karşıladı.


“Yaşlandıkça ve kendimi tüm sanatlara daha fazla kaptırdıkça, hepsinin aynı şeyi yapmaya çalıştıkları daha büyük, daha temel bir anlam olduğundan daha emin oluyorum” dedi. röportaj yapmak. “Bu derin benzerlik, kendimi aynı tür estetik ölçütleri örneğin bir baleye ve bir filme uyguladığımı anladığım anlamına geliyor. ”

Terrance Alan Teachout, 6 Şubat 1956’da Missouri’nin güneydoğusundaki Cape Girardeau’da doğdu ve yaklaşık 30 mil güneydeki Sikeston’da büyüdü. Babası Bert, donanım sattı ve annesi Evelyn (Crosno) Teachout, bir muhasebeci için sekreter olarak çalıştı.

Sn. Teachout, George Balanchine’in baleleri kadar Bill Monroe’nun mavi otu hakkında yazmak kadar rahattı.
“Köklerinden koparılmış ve başka yere nakledilmiş küçük bir kasaba çocuğu olarak kalıyorum” diye yazmıştı bir anısında, “ve yaşadığım yer dışında benimle ilgili pek bir şey değişmedi. ”

1991 tarihli “City Limits: Memories of a Small-Town Boy” adlı anı kitabında, Americana ders kitabıyla, büyük arka bahçeler ve Dört Temmuz geçit törenleri ve futbolla dolu pastoral bir çocukluk olduğunu hatırladı. Annesi bir lise güzellik kraliçesiydi. Onu sevdi ve New York’a taşındıktan çok sonra özledi.

“Köklerinden koparılmış ve başka yerlere nakledilmiş küçük bir kasaba çocuğu olarak kaldım” diye yazdı, “ve yaşadığım yer dışında benimle ilgili pek bir şey değişmedi. ”

Yine de, 12 yaşındayken ailesini, Rus hükümeti tarafından yayınlanan bir propaganda dergisi olan Sovyet Yaşamına abone olmaya ikna edecek kadar erken gelişmişti – herhangi bir komünist sempatisinden değil, totaliter bir devlet altındaki yaşama merakından.

Kansas City’den çok uzakta olmayan Liberty, Mo.’daki William Jewell Koleji’ne transfer olmadan önce Annapolis, Md.’deki St. John’s College’da bir dönem geçirdi. Müzik gazeteciliği alanında uzmanlaştı – erkek kardeşi, okulun sadece onun için yarattığı bir derece olduğunu söyledi.


1979’da mezun olduktan sonra, bir caz grubunda bas çalarken ve bir dizi çıkmaz işte çalışırken The Kansas City Star için müzik eleştirileri yazmaya başladı. Büyük bir yazar olmak istedi, ancak bunu bir Ortabatı şehrinde yapma şansı konusunda umutsuzluğa kapıldı. Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde psikoloji alanında yüksek lisansa başladı, ancak bir derece almadan ayrıldı.

Liz Cullers ile ilk evliliği boşanmayla sonuçlandı. 2007’de Hilary Dyson ile evlendi; 2020’de öldü. Kardeşine ek olarak, arkadaşı Cheril Mulligan tarafından hayatta kaldı.

1981’de, Bay Buckley’nin National Review’da yayımlanmak üzere bir gönderisini kabul etmesi onu şaşırttı. Birkaç yıl sonra Bay Podhoretz, Yorum için onun bir parçasını aldı. 1985’te edebi bir kariyer şansı olduğuna ikna olan Bay Teachout, New York’a taşındı.

Harper’s Magazine’de editör olarak işe girdi ve 1987’de The Daily News’in yayın kuruluna taşındı. Aynı yıl, hayatının geri kalanı boyunca sürecek olan The Wall Street Journal için yazmaya başladı. 1993’te The Daily News’in klasik müzik ve dans eleştirmeni oldu.

Aynı zamanda, çevrelerindeki liberal kültür tarafından dışlandıklarını hisseden, aynı fikirde olan bir grup genç muhafazakarın arasına karıştı. Vile Body adlı bir salonun kurulmasına yardım etti; adı, o zamanlar genç sağcılar arasında bir rönesansın tadını çıkaran İngiliz yazar Evelyn Waugh’un bir kitabından gevşek bir şekilde alındı.

Salon, Bruce Bawer, Richard Brookhiser, David Brooks, Roger Kimball ve John Podhoretz gibi Washington-New York-Cambridge ekseninde yer alan 20 ve 30’lu yaşlardaki muhafazakarların düzenli uğrak yeri oldu.

Tom Wolfe’un bir önsözünün yer aldığı “Beyond the Boom: New Voices on American Life, Culture and Politics” (1990) adlı makalelerinden oluşan bir derlemenin editörlüğünü yaptı.


Toplu olarak, bebek patlaması liberalizminin ya 1960’ların köpürmüş bir kalıntısı ya da Bay Teachout’un yazdığı gibi, yaygın materyalizmi zorlukla maskeleyen “uçsuz bir olay” olduğunu savundular. Yazdıklarına göre, bebek patlamasının gerçek mirası, kendileri gibi Amerikan kültürünü yeniden şekillendirmeye hazır olan yükselen muhafazakarlardı.

Bay Teachout, 2003 yılında drama eleştirmeni olduğu The Journal’da bölgesel tiyatronun savunucusu olarak ün kazandı. Geçen ay Philadelphia ve Providence, R. I.’deki repertuar şirketlerinin ve onların “A Christmas Carol” performanslarını onaylayarak yazdı. ”

Özellikle son birkaç on yılda, gösterişli ve etkilenmiş bulduğu yazarlara karşı derin bir kin beslemesine rağmen, yazıları daha cömert hale geldi. Norman Mailer’ı, düzyazısı “yalnızca gevşek berbatlığıyla dikkate değer” olan bir “nostalji eylemi” olarak nitelendirdi. ”

Ancak bu, Bay Teachout’un tipik olarak gideceği kadar tartışmalıydı ve incelemelerinde ara sıra “kurbanlık” veya çok kültürlülük gibi tokatlamalar dışında, sanat ve kültürü kendi terimleriyle değerlendirerek apolitik bir sicilde çalışmayı tercih etti.

2004’te “Sırf siyasetleri nedeniyle eserlerinden kaçınacağım önemli bir sanatçı düşünemiyorum” dedi. . ”
 
Üst