Ford’un Türkiye’deki Batarya Fabrikasının Maliyeti Açıklandı

bencede

New member
Koç Holding, geçtiğimiz aylarda Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda paylaştığı açıklamasında Türkiye için kıymetli bir sonucu paylaşmıştı. Küme, Ford Motor Company ve SK On iştiraki ile Ankara’da batarya üretimi için niyet mektubu imzalandığını duyurmuştu. Niyet mektubunun üzerinden geçen haftaların akabinde bugün yeni bir gelişme daha yaşandı.

Gazeteci Emre Özpeynirci, Koç Holding’in Amerikan Ford ve Güney Koreli SK On’un iştirakiyle kuracağı fabrikaya ait proje bilgilerinı paylaştı. Paylaşılan ayrıntılar içinde fabrikanın kurulacağı yer, yapılacak yatırımın maliyeti, oluşturulacak istihdam ve fabrikanın üretim kapasitesi de yer aldı.

Projenin yatırım bedeli 32 milyar TL!

Resmi proje detaylarıne nazaran Koç Holding’in Ford iştirakinde inşa edeceği batarya üretim fabrikası, Ankara’nın Sincan ilçesinde bulunan Başşehir Organize Sanayi Bölgesi III. Etap sonları ortasında bulunacak. Elektrikli Araçlar Ve Taşıtlar İçin Akü Hücresi Üretimi projesinin yatırım bedeli ise 32 milyar TL olacak.

Akümülatör ve şarj edilebilir pil ve batarya ile bunların modüllerinin imalatının gerçekleştirileceği fabrika, yılda 45 GWh’a ve 330 bin lityum iyon bataryaya kadar üretim yapabilecek. İştirakle bir arada kurulan şirketin ismi ise ‘Battery Cell International’ olacak. 2025 yılı prestijiyle ülkemizde açılması planlanan fabrikanın 4000 şahsa istihdam sağlayacağı belirtiliyor.