Cate Blanchett ve Cindy Sherman: Kamera Bukalemunlarının Sırları

Bakec

Member
Cindy Sherman ve Cate Blanchett sadece birkaç kez tesadüfen karşılaşmışlardı. Yine de, kendi fotoğraflarında karakter kılığında görünen (kaybolmuş) sanatçı Sherman ile çok yönlü ve Oscar ödüllü Avustralyalı aktris Blanchett’i birbirine bağlayan tanımlanabilir bir bağ var. Nisan ayının sonunda gri bir sabahta, ortak hayranlar olan kadınlar, Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki Hauser & Wirth galerisinde toplandılar; burada Sherman’ın eleştirmenlerce beğenilen erken dönem çalışmalarının bir koleksiyonu 4 Mayıs’ta açıldı ve burada hızla bir bağlantı kurdular.

“Ben büyük bir hayranıyım,” dedi Blanchett, hayranlığını hem teknik (Sherman bir zamanlayıcı kullanıyor mu?) hem de felsefi (“fotoğrafta ritim nerede oturuyor?”) ayrıntılı sorularla kanıtlayarak. Blanchett, Alfonso Cuarón’un yönettiği bir Apple TV+ dizisi olan “Disclaimer”ı çekmek üzere Londra’ya dönmeden önce, Lincoln Center’da Sinema’dan bir ödül almak için şehre koşmuştu.

Sherman, 70’lerin sonundan itibaren arka dünyasını sallayan ve kendisini haritaya sokan 70 adet isimsiz sinema fotoğrafının, siyah-beyaz fotoğraflarının yer aldığı sergiyi yönetmekle meşguldü. , ayrıca arka ekran projeksiyonu ve orta sayfa görüntüleri, hepsi renkli ve hepsi onun başrolünde. 68 yaşındaki Sherman ve bu ay 53 yaşına giren Blanchett, hevesle ortak noktalar bularak sergiyi birlikte gezdiler.

“Gerçekten farklı kişiliklere bürünüyor,” dedi Sherman hayranlıkla.

Sherman bir zamanlayıcı kullanır; bazı erken çalışmalarda, kordon çekimde görülebiliyordu. “Adsız Sinema Still” (1978) için “İşte benim eski mutfağım” dedi. “Şehir merkezinde yaşadığım dairemde çekim yapıyordum. Onlara bakıp ‘İşte falan filanla o zaman çıkıyordum’ diye düşünme eğilimindeyim. ” Kredi… Cindy Sherman ve Hauser & Wirth

2015 yılında Blanchett, Alman sanatçı Julian Rosefeldt’in 13 kanallı arka enstalasyonu olan “Manifesto”da haber spikerinden evsiz adama kadar çeşitli sanatsal ve politik metinler okuyarak en az bir düzine farklı karakteri canlandırdı. manifestolar. (Daha sonra sinema filmi olarak yayınlandı.) “Bu ilham vericiydi” diyen Sherman, bu karakterlerden bazılarını kendisinin de yapmış gibi hissettiğini sözlerine ekledi. “Biraz aynı dalga boyunda olduğumuzu hissetmenin bir kaç onayıydı.”

Kozmik bir eşleşmeden daha az bir konuşma olan bir yerde, karaktere girme, çocukluk oyunları, makyajın değeri ve palyaçoların dehşeti hakkında konuştular. Bunlar düzenlenmiş alıntılardır.

Birbirinizin çalışmalarından nasıl yararlanıyorsunuz?

CATE BLANCHETT
Film yapımı çok gerçekçi olabilir. Bu yüzden, kendinizi daha soyut bir alana taşımak için yapabileceğiniz her şeyi buluyorum. Bazen bir müzik parçası. Ama her zaman bir nesnedir. Çoğu zaman, ifade edemediğim bir şeyin etrafındaki duygu, yaptığım şeyle bilinçli bir düzeyde ilgisi olmayan görüntüler hakkında tam bir gözyaşı sayfası kompozisyonu yapacağım. Palyaço serisi gibi mesela. İğrençliğimi ve korkumu ifade etmeye başlayamıyorum bile – o işleri görmenin içgüdüsel hissini [Sherman’ın korkunç palyaçoları serisi]. Geçenlerde [Guillermo del Toro filmi] “Kabus Yolu” için yırttım.

Bir aktör olarak yapmanız gerekenlere karşı saha dışında kalan bir şeyi çarparsanız, bunun biraz daha belirsiz bir şey yaratabileceğini düşünüyorum. Her zaman işe yaramaz.

Sherman, Blanchett için “Gerçekten kişiliklere bürünüyor” dedi. Fotoğrafçının Hauser & Wirth’teki yeni sergisi “Cindy Sherman: 1977-1982”nin ön gösterimini yaptılar. Kredi… The New York Times için Camila Falquez

CINDY SHERMAN Karakterlere pek o şekilde girmem ama yaptığımla oyunculuk arasında büyük bir fark var. Sadece hareketsiz duruyorum ve aynı zamanda tek başıma da çalıştığım için gerçekten karıştırabiliyorum, karakterin yapması gerektiğini düşündüğüm şeyin tam tersini yapabiliyorum – ve bazen bu işe yarıyor.

İkinizden biri çok yumuşak yüzlere sahip olduğunuzu düşünerek mi büyüdünüz?

SHERMAN
Yapmadım.

BLANCHETT Hayır. Bu şeyi kız kardeşimle yapardım, o beni giydirirdi, aynanın önünde durur ve bana bir isim verirdi. O zaman o kişiyi bulmam gerekecekti. En sevdiğim – onun hakkında bir film çekeceğimizi söyleyip durduk – adı Piggy Trucker’dı. Biraz kısa boylu bir adamdı, biraz Avustralyalı Wally Shawn’a [aktör ve oyun yazarı Wallace Shawn] benziyordu ve bir domuz kamyonu kullanıyordu. [Ben] muhtemelen yaklaşık 7, 8 yaşındaydım.

SHERMAN Giydirme oyunu oynuyordu. Annem mahalledeki ikinci el dükkânına gider ve 40’lı ya da 50’li yıllardan kalma bu eski balo elbiselerini 10 sente alırdı. Bir de vardı, sanırım bodrumda büyük anneannemin kıyafetleri kalmıştı. Onları keşfettim ve vay be gibiydi. Yaşlı kadın kıyafetlerine benziyordu, ama aynı zamanda önlük tipi şeylere de benziyordu. 10 ya da 12 yaşlarındayken onları giyer, bele sarkan çorapları yaşlı kadın [göğüsleri] gibi görünecek şekilde doldurur ve bloğun etrafında yürürdüm.

Blanchett ve Bradley Cooper, Guillermo del Toro’nun yönettiği kara tarzı psikolojik gerilim filmi “Kabus Yolu”nda rol aldı. Kredi… Kerry Hayes/Searchlight Pictures

BLANCHETT [Gülerek, Sherman gibi davranarak] O zaman bir sanatçı olmak istediğimi biliyordum

Çoğu zaman, bu şeyler bir oyun olarak başlar ve sonra keşif, sanırım, kusursuz bir geçiş olur.Bilinçli değil — bazı şeyleri düşünmeden yapıyorsun

SHERMAN Evet, üniversitedeyken, resim çalışırken yatak odamda makyaj yapıyor ve kendimi değiştiriyordum. Sanırım hayatımda olup bitenlerle ilgili hayal kırıklığımı gideriyordum ve o sırada erkek arkadaşım sonunda dedi ki, bilirsin, belki de bu budur. fotoğraf çekiyor olmalısın. Ve bu iyi bir fikir gibi görünüyordu.

Bazen, [bir karakter] uyduracağım ve poz verirken aynaya bakacağım ve aniden tanımadığımı hissediyorum [ kendim]. Vay, o nereden geldi? Biraz ürkütücü, biraz havalı. [Blanchett’e] Karakterleri nasıl buluyorsunuz? Julian [Rosefeldt] için olanlar gibi mi?

BLANCHETT Çok hızlıydı. Aslında benim için oldukça ilginçti çünkü özellikle Amerikan oyunculuk kültüründe karakterinizin geçmiş hikayesine gerçekten takılıp kalabilirsiniz. Her şey bağlantınızla ilgili – anneniz öldüyse veya babanız öldüyse, bunu kullanın. Zaten bu bana çok yabancı. Bunu terapistimle konuşacağım. Julian olayıyla ilgili gerçekten harika olan şey, psikolojinin olmamasıydı. Bu sadece bir dizi eylemdi. Çoğu zaman, bizi neyin harekete geçirdiğini düşünmüyoruz. Sen bir şeyler yapıyorsun . [Sherman’a] Sen de birkaç erkek enkarnasyonu yaptın.

SHERMAN Bu çok daha zordu. Bir kadın olarak belki de olmadığım bir şekilde kendime güvenmem gerekiyordu. Evvel Karaktere rahatladım, [bazen] hissettim, bu çok hassas bir adam.

Sherman “İsimsiz Sinema Still” (1979): “O zamanlar, sadece deney yapıyordum” dedi. “Otostopçu için sadece altı çekim yaptım – babam bir tripod üzerindeki kameraya tıklıyordu. Ayağa kalktığım tek kişi buydu. Diğerleri, bavulun üzerinde oturuyordum. Ve bu en çok işe yaradı.” Kredi… Cindy Sherman ve Hauser & Wirth

Cindy, sinema fotoğraflarında, en azından yüzünüzde çok az duyguyu görünür kılmaya çalıştığınızı söylemiştiniz. Niye ya?

SHERMAN
Açıkça mutlu veya üzgün, eziyetli veya kızgın olmak istemedim. O duygudan hemen önceki ya da hemen sonraki an gibi görünmesini istedim. Aşırı tepki veriyorsam çok bayat göründüğünü fark ettim. Bu yüzden ona daha tarafsız bir gizem getirdi, çünkü [merak ediyorsunuz], orada neler oluyor?

BLANCHETT Çoğu zaman bir gülümseme bir savunmadır. Bu aslında bir davetten ziyade bir kapatmadır. Gözlerinle gülümsediğinde, asıl şey oradan gelir. İşinle ilgili çok güçlü olan pek çok şeyden biri, bu beklentiyi [duyguyu] yaratmak ama teslim etmemek, bu yüzden ürkütücü bir boşluk var. gerçekte kim olduğumuza ve bu ikisi arasındaki boşlukla ne sunduğumuzla bağlantımızı keseriz. Genellikle tüm kişisel korkumuzun oturduğu yerdir.

[Cindy’ye]İlginç, bu süreçten kendi başınıza geçiyorsunuz. Monologların büyük bir hayranı değilim. Daha önce bir oyun yaptım, bir Botho Strauss oyunu, burada 25 dakika monolog yaptım. Vay canına, bu yalnızlık gibiydi. Genellikle filmlerde, hiçbir şey hakkında sıfır prova ve hatta konuşma vardır. Sadece devam etmek ve teslim etmek için yaratıldın. Sonucu düşünüyorsun ve ben bunu çalışmak için oldukça ölümcül bir yol olarak görüyorum.

Blanchett, Julian Rosefeldt’in yönettiği 2015 tarihli bir görüntü yerleştirmesi ve sinema olan “Manifesto”da oynadığı bir düzine rolden birinde. Kredi… Julian Rosefeldt ve VG Bild-Kunst

Yıllar içinde kostüm tasarımcısıyla, saç ve makyaj ekibiyle olan ilişkimin gerçekten derin olduğunu fark ettim. Karakterin neye benzediğini ve dolayısıyla bir karakterin nasıl hareket edebileceğini veya yansıtabileceğini görmek çok derin. Sözde “kadın loncaları” olan bu departmanlar, genellikle erkek yöneticilerin hakkında hiçbir şey bilmediklerini iddia ettikleri şeylerdir. “O kısmı sana bırakıyorum.”

I. Elizabeth’i yıllar önce oynadım ve sevdiğim ve saygı duyduğum yönetmen her zaman, sadece saçlarım rüzgarda dalgalansın istiyorum. I. Elizabeth’in resimlerini gördün mü dedim. Bu kadar çok kişi yoktu.

Ama bunun nedeni [bazı erkek yönetmenlerin] kendilerini çekici hissetmeleri gerektiğidir. Çekici olabileceğinizin başka yolları olduğunu ve cinsel anlamda bile olduğunu göremezler. İzleyiciyi birçok farklı şekilde bir karakterin deneyimine çekebilirsiniz. Palyaço görüntülerine geri dönüyorum – onlardan gerçekten rahatsız olduğumu söyleyebilirsiniz. Onları alırken, sence: İnsanların bundan iğrenmelerini mi istiyorum?

Blanchett, Sherman’ın “İsimsiz” (2004) palyaço görüntüsünü onu dehşete düşüren bir şey olarak seçti: “Kareyi ele geçirdiler ve onlar’ kameraya doğru geliyor. Aman Tanrım. Ürpertici.” Ömür boyu süren tiksinti-büyülenmesinden, düşmanca bir palyaço bebeğinin yer aldığı 1982 sineması “Poltergeist”in yazarlarından Steven Spielberg’i suçladı. “Çocukken bunun karanlık birini saklayan bir maske olduğunu bilirsiniz,” dedi. Kredi… Cindy Sherman ve Hauser & Wirth

SHERMAN Yaptığım iğrenç şeyler bile – çürük yiyeceklerle grotesk şeyler – insanların bir şekilde iğrenmiş hissetmelerini istiyorum, ama hepsinden önce buna çekilip gülmelerini istiyorum. İnsanların çok ciddiye almasını istemiyorum.

Her zaman korku filmlerine ilgi duymuşumdur ve bunu bir hız treninde olma hissine benzetiyorum. Düşmeyeceğini biliyorsun, ama yine de korkabilirsin. Ve sonra her şey bitti. Sanırım peri masalları eskiden böyle işliyordu. Bunu işimle yapmaya çalışıyordum, uzaktan, ah, güzel renkler gibi görünmesini sağlamaya çalışıyordum! Ve yakından – oh, bu biraz korkunç. Ama sonra şakayı anlıyorsun.

80’lerin ortalarında, Paris’teki bu şirket bana French Vogue için bazı reklamlar yapıp yapamayacağımı sordu. İşte o zaman sahte kan ve sahte burunlarla oynamaya başladım. Bundan nefret ettiler tabii. Bu bana ortamı daha karanlık hale getirmem için ilham verdi. Sahte yara dokusu ve sahte vücut parçalarım var. Sonunda bu protezleri buldum – sahte [göğüsler ve popolar] çıplaklıkla oynamaya başlamak için mükemmel bir yoldu, çünkü kısmen işin içinde saklandığımı düşünüyorum. Herhangi bir parçamı tam anlamıyla ortaya çıkarma fikri hiçbir zaman asıl mesele değildi.

Blanchett, Sherman’a “İlginç, bu süreçten kendi başınıza geçiyorsunuz” dedi. “Monologun büyük bir hayranı değilim.” Kredi… The New York Times için Camila Falquez

BLANCHETT Oldukça kinestetikim – bu yüzden sahnede olmayı seviyorum, her zaman hareket halinde daha iyi olduğumu hissediyorum. Çok inanılmazsın, çok fazla hareket var ve sonra hepsi bu titreşen hareketsiz görüntüde yakalanıyor.

Gidip dans görmek gibi. Bu çok heyecan verici biri inmeden önce [keskin nefes alma] askıya alma anı. Ve o kadar harika ki [fotoğraflarınız] başlıksız. Onlardan belirli bir anlam çıkarmaya yönlendirilmiyorsunuz. Bu işler, turnusol testi gibi. Teşekkür ederim.