Bu Geceyi Otomobilinde Geçirecekler Dikkat!

bencede

New member
6 Temmuz’un sabah 4’ünden beri canımız acıyor. Tüm Türkiye’nin ve dünyanın kalbi Kahramanmaraş ve 10 ilimiz için atıyor. Kan bağışından kıyafet yardımına kadar tüm gayretimiz enkaz altındaki ve onların yanındaki insanları kurtarmak için atıyor. Bu süreçte enkaz altında olmasa da orada mahsur kalan beşerler var. Bilhassa sarsıntı kış devrine denk geldiği için soğuk akşamlarda beşerler otomobillerini çalıştırır vaziyette klimayı açarak atlatmaya çalışıyor.

Bu içeriğimizi ise bu insanlara ulaştırmak için hazırladık. Zira hareket halinde olmayıp rölantide çalışan arabaların birtakım durumlarda içerideki yolcuyu zehirleme ihtimali bulunuyor. Bunun niçininden özetlemek gerekirse bahsedip nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini açıklayacağız.

Aracınızda otomobil çalışır biçimde yatmak, CO (karbonmonoksit) zehirlenmesine niye olabiliyor.


Aracın yanma daha sonrasında oluşan zehirli gazları egzoz aracılığıyla araçtan tahliye eder. Bu süreçte silindirde başlar. Silindirde oluşan karbon monoksit gazları katalitik konvertörde CO2 (karbondioksit) gazına dönüştürülür. Şayet bu konvertörde ufak da olsa bir delik var ise bu gaz dönüştürülemeden yolcu kabininin içine sızmaya başlayabilir.

Eğer bu biçimde bir arıza var ve siz bilmiyorsanız klima çalışsın diye araç rölantideyken uyurken kokusuz olan karbonmonoksit gazına maruz kalacak hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Bu güç günlerde ne yapabilirsiniz?


Zor bir günden geçildiğini ve araçta uyumanın bir seçenek değil gereklilik olduğunu biliyoruz. Şayet otomobilinizde uyumanız gerekiyorsa Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Murat Taner Gülşen‘in önerisi işinize yarayabilir:

Buna göre cep telefonlarınıza 20 dakikada bir çalacak biçimde alarm kurun. Uyandığınızda aracın tüm camlarını açarak havalandırın. Uykuya niye olabilecek karbon monoksit gazına maruz kalıp kalmadığınızı test edebilmek için araçtan inerek ayakta bir süre durun.

Bu güç kurallarda “bir de bunu mu düşüneceğim” diyeceğinizi epey düzgün anlıyorum. Fakat acımızın tarifsiz olduğu bu günlerde en ufak bir ayrıntının bile hayli kıymetli olduğunu düşünüyoruz.
 
Üst