Ben Affleck ve Matt Damon, Sinema Yapım Şirketini Kuruyor

Bakec

Member
Hollywood’un en güçlü yıldızları, yönetmenleri ve yazarları, yayın dönemi maaş çeklerinden, yani geçmiş on yıllarda daha yaygın olduğu gibi, büyük çıkış yapan filmlerden elde edilen parayı eğlence şirketlerinin paylaşmayı reddetmesinden duydukları memnuniyetsizliği giderek daha fazla dile getiriyorlar.

Ben Affleck ve Matt Damon Pazar günü harekete geçmeye karar verdiklerini açıkladılar. Kiralık çalışmaya devam etmek yerine, Artists’ Equity adlı bağımsız bir yapım şirketi kurmayı planlıyorlar ve yatırım şirketi RedBird Capital Partners’tan 100 milyon dolarlık bir asgarî finansman elde ettiler. Bay Affleck ve Bay Damon da bilinmeyen miktarda sermaye taahhüt ettiler ve bir film yapımcısı olarak “Argo” ve “The Town” gibi hitleri olan Bay Affleck, yalnızca Artists’ Equity için çalışmayı kabul etti.

Bay Affleck, “Bu, uzun, çok uzun bir süredir kariyerimin bir sonraki eylemi,” dedi. Bay Damon belirli sayıda filmde rol almayı taahhüt etti (kaç tane olduğunu söylemedi) ve yalnızca şirket için yapımcılık yapacak.

İkili, sinema ve televizyon işindeki bir değişimden yararlanmayı umuyor: Netflix gibi akış hizmetleri, içeriğin hacminden çok içeriğin kalitesiyle ilgilenmeye başlıyor. Bay Affleck ve Bay Damon, yüksek vasıflı aktörleri ve kamera dışı zanaatkarları kendileri için çalışmaya teşvik etmek için bu insanlara kârdan pay vermeyi amaçladıklarını söylediler. Daha düşük peşin ücretler, potansiyel olarak büyük ödemeler.

Bay Affleck bir telefon görüşmesinde, “Yayıncılar çoğaldıkça, arka uç katılımına gerçekten son verdiler ve bu nedenle bu, kısmen bu değerin bir kısmını yeniden yakalama ve daha adil bir şekilde paylaşma çabasıdır” dedi. “Sadece yazarlar, yönetmenler ve yıldızlar değil. Ama aynı zamanda görüntü yönetmenleri, editörler, kostüm tasarımcıları ve bana göre çok düşük maaş alan diğer önemli sanatçılar.”

50 yaşındaki Bay Affleck icra kurulu başkanı olurken, 52 yaşındaki Bay Damon kreatif direktör olacak. Bay Affleck ve Bay Damon, 30 yıllık eğlence kariyerleri boyunca küresel gişede 10,7 milyar dolar hasılat yapan filmler üzerinde çalıştılar. Aralarında üç Oscar var.

Affleck, “Sanatçıların ne tür özgürlükleri özlediğini ve onlara nasıl yetki verilebileceklerini – yetişkin gibi davranılacağını biliyorum” dedi.

Stüdyolar, özellikle sinema fikirlerinin geliştirilmesinde, çoğu yaratıcının hor gördüğü zorlu bir süreçle sonuçlanan, sonsuz ikinci tahminde bulunmalarıyla ünlüdür. Bay Damon yaptığı açıklamada, Artists’ Equity’nin sinema ve televizyon yaratıcılarının “yaratıcı güçlerini sahiplenmelerine olanak tanıyacağını ve hem yerleşik hem de gelişmekte olan film yapımcılarına içeriklerinin gelişimini düzene sokmaları için bir platform sağlayacağını” söyledi.

RedBird, 2014 yılında iş kurmakla tanınan eski bir Goldman Sachs yöneticisi olan Gerry Cardinale tarafından kuruldu. Örneğin, 2001 yılında Steinbrenner ailesiyle birlikte New York Yankees maçlarını yayınlayan YES bölgesel spor ağının kurulmasında yer aldı. RedBird’ün Artists’ Equity’ye yaptığı yatırımı “zaman içinde ölçeklenebilen, önemli, dokuz haneli bir taahhüt” olarak tanımladı.

Bay Cardinale ekledi: “Parmağınızı suya sokamazsınız. taahhüt etmek zorundasın.”

Gerry Cardinale, pivot, Eylül ayında İtalya’daki bir futbol maçında. Yatırım şirketi RedBird Capital Partners, Artists’ Equity’nin finansmanına yardım ediyor. Kredi… Spada/LaPresse, Associated Press aracılığıyla

Bir sözcüye göre RedBird’ün portföyü yaklaşık 7,5 milyar dolar değerinde. Ek holdingler arasında Oracle varisi David Ellison tarafından kurulan ve hızla büyüyen bir medya şirketi olan Skydance; ve LeBron James ile uzun süredir iş ortağı olan Maverick Carter’ın sahip olduğu bir eğlence, moda ve pazarlama şirketi olan SpringHill.

Artists’ Equity, 1919’da Charlie Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks ve DW Griffith tarafından yaratıcı ve finansal kaderleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanın bir yolu olarak kurulan orijinal United Artists’e geri dönüyor. (United Artists uzun zamandan beri geleneksel bir sinema şirketi haline geldi ve artık Amazon’a ait.)

Daha yakın zamanlarda, korku sineması yapımcısı Jason Blum – muhteşem bir etki yaratacak şekilde – yaratıcı özgürlük ve sonuçta ortaya çıkan sinemanın finansal başarısından pay alma karşılığında köklü yönetmenlerin ve yıldızların önceden sendika ölçeğinde çalıştıkları bir iş modelini kullandı. Bay Blum, The New York Times’a yazdığı bir konuk makalesinde, “Çoğu zaman, sonuç hem ticari (film yapımcıları izleyicilerde yankı uyandıracak filmler yapmaya teşvik edilir) hem de sanatsal açıdan ilginç (yaratıcı özgürlük!) olur” diye yazmıştı. Nisan.

Bay Affleck, Artists’ Equity’nin gelecek yıl üç proje yayınlamayı beklediğini ve yılda beş proje hedeflediğini söyledi.

Henüz bir adı olmayan ilk sinema filmi Skydance Sports, Mandalay Pictures ve Amazon Studios ile çekildi. 1980’lerde Michael Jordan’ı Nike ile takım olmaya ikna eden ve sonuçta Air Jordans’ı yaratan spor ayakkabı satıcısına odaklanıyor. Bay Affleck, yaz boyunca Bay Damon ve Alex Convery ile birlikte yazdığı bir senaryodan yönetti. Bay Damon, satıcı Sonny Vaccaro’yu oynuyor. Bay Affleck, Nike’ın kurucu ortağı Phil Knight’ı oynuyor.

Bay Affleck ve Bay Damon, Warner Bros. tarafından yapmak istedikleri projelerde ilk sıraları alması karşılığında ödenen 10 yıllık Pearl Street yapım şirketlerini kapattılar. Yeni girişimlerinin yönleri ilk olarak bir eğlence haber sitesi olan Deadline tarafından bildirildi. Warner Bros. Pictures Group’un eski başkanı Jeff Robinov, Artists’ Equity’e katılmak için görüşmelerde bulunuyordu ama katılmayacak. Bunun yerine, Seer Capital’in genel müdürü ve Universal Pictures’ın yöneticilerinden biri olan Michael Joe, baş işletme görevlisi olacak.

Yine de, yıldızların sıfırdan inşa etmeye çalışmak şöyle dursun, çalışan stüdyolarda kötü bir geçmiş performansı var.

2006’da Tom Cruise ve yapım ortağı Paula Wagner, o zamanlar Metro-Goldwyn-Mayer’e ait olan United Artists’i yeniden canlandırmak için işe alındı. Bay Cruise, 500 milyon dolarlık finansmanın toplanmasına yardım etti, ancak ilk filmleri “Lions for Lambs” gişede bombalandı. İkinci sinema filmi “Valkyrie” başarılı oldu, ancak üretimi ve dağıtımı sorunluydu. Yönetim deneyi 2009’da sona erdi.

Ocak 2016’da Kevin Spacey, alacaklılarla mücadele eden Relativity Media’nın başkanı oldu. İki ay sonra, zamanı olmadığını söyleyerek istifa etti.

Bay Affleck ve Bay Damon, 2000 yılında iki ortakla LivePlanet adlı bir multimedya şirketi kurdular. Zirvede 60’tan fazla kişiyi istihdam etti ve HBO yarışması belgesel dizisi “Project Greenlight”ı yaptı. Ancak interneti ana akım eğlence programlarına entegre etme fikirleri, 11 Eylül saldırıları da dahil olmak üzere gerçek dünyada aksiliklerle karşılaştı. LivePlanet 2007’nin sonunda kapandı.

Bay Affleck, LivePlanet deneyiminin uzun süredir devam eden girişimciliğinin bir göstergesi olduğuna işaret ederken, zor bir yeni rol üstlendiğini bildiğini söyledi.

Affleck, “İnsanların beni bir nevi kenara çekip, bilirsiniz, bunun çok fazla baskı, çok iş olacağını söylemeleri oldu,” dedi. “Ve benim bir parçam vardı, itiraf etmeliyim ki – hadi ama, bu stüdyodaki adamlar masaların arkasında oturuyor ve telefon görüşmeleri yapıyorlardı. Gidip gerçekten filmi yapması ve tüm işi yapması gereken sanatçılardır.”

Bay Affleck, yeni işinin ne kadar çok iş getireceğini öğrendiğini söyledi. Sert öğütücü ajanlarla yapılan anlaşmalardan alıntı yaptı.

Gülerek, “Ben zaten alçaltıldım,” dedi. “Ama tek pişmanlığım, bunu daha önce deneyecek özgüvene sahip olamamış olmam. Şimdi bunu yapmaya çok hazır hissediyorum. Hayatın yeterince deneyime, güvene ve kendinden eminliğe sahip olduğun o dönemdeyim.”