Alkollü/Uykusuz Şoför Kazalarını Tarihe Gömecek Teknoloji

bencede

New member
Güney Koreli araba üreticisi Hyundai’ın kesim üretim ünitesi Hyundai Mobis, kesimde birinci niteliğinde olan bir gelişmeye imza attı. Şirket, geliştirdiği yeni denetim sistemi ile şoförün sıra dışı hareketlerini anında tespit edebilecek. Özel sensörlere sahip olan sistemle bir şoförün sarhoş mu, yorgun mu olduğu üzere durum ayrıntıları yapay zeka yardımıyla anlaşılmış olacak. Hyundai, bunun dünyada bir ilk olduğunu belirtiyor.

Hyundai’ın geliştirdiği sistem, bir arabanın direksiyonuna EKG ölçüm sensörü ekliyor. Bu sensör, şoförün kalp atış suratını anlık olarak ölçüyor. 3 boyutlu kamera ise şoförün araç sürerken ki davranışlarını takip ediyor. Kulağa takılan küçük bir sensörle de şoförün beyin dalgalarını ölçecek olan Hyundai, tüm bu bilgileri birleştirip tahlil ettikten daha sonra da inançlı bir sürüşe yardımcı olmaya çalışacak. Hyundai’ın sistemi o kadar gelişmiş seviyede ki arabanın kabinindeki karbondioksit bile daima olan denetim edilecek.

Sensörler, araç denetimini şoförün elinden alıp otonom sürüşe bırakabilecek

Hyundai mühendislerinin geliştirdiği sistemin en kıymetli yanı, şoförün tüm datalarını anlık olarak takip edip sorun anında anında müdahale edebilecek oluşu. O denli ki bu sistemin kullanıldığı bir arabada kalp krizi geçirilirse, sıhhat hizmetlerine anında bilgi verilecek. Diyelim ki alkollü bir biçimde aracınıza bindiniz. Hyundai’ın geliştirdiği sistem, denetimi sizin elinizden alıp yapay zekaya bırakacak. Hatta arabalar, sistem gerek görürse kendi kendine duracak. Ortamdaki karbondioksit düzeyi hayli yükselirse, bu kere de camların kendi kendine açıldığına şahitlik edeceksiniz.

Hyundai, geliştirdiği sistem ile sürücülerin hiç olmadıkları kadar inançta olacaklarını söylüyor. Fakat burada epey kıymetli bir bilinmez var. Hyundai Mobis, kabin denetimcisinin ne vakit piyasaya sürüleceğini ve bu sistemin birinci defa hangi modelde yer alacağını açıklamadı. Ne kadar kompleks bir teknolojiden konuştuğumuzu düşünürsek yeni sistemin milyonlarca üretilecek araçlara yetleştirmesinin hayli vakit alacağını kestirim edebiliriz.